11 Rafał Siemaszko
  Marcin Brosz
  Zbigniew Smolka

Górnikowi stuknęła "70". Remis w Zabrzu

Górnik Zabrze zremisował na własnym stadionie z Arką Gdynia 1:1 (1:0) w sobotnim meczu 19. kolejki Lotto Ekstraklasy.
Dani Suarez (w środku, fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Spotkanie miało dla gospodarzy ogromne znaczenie nie tylko ze względu na przedostatnią pozycję w tabeli, ale i obchody 70-lecia klubu. Z tej okazji na stadionie pojawiło się wiele gwiazd Górnika z minionych lat. Kibice odśpiewali klubowym legendom "100 lat" przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Gospodarze wystąpili w okazjonalnych, urodzinowych koszulkach, a sympatycy Górnika domagali się, by zagrali "jak za dawnych lat".

Pierwsza szansę na objęcie prowadzenia miała Arka. W 10. minucie "oko w oko" z debiutującym w ekstraklasie 19-letnim bramkarzem gospodarzy Danielem Bielicą znalazł się Maciej Jankowski, jednak nie zdołał go pokonać z kilku metrów.

Potem groźniejsze były akcje jubilata. Pavels Steibors obronił uderzenia Jesusa Jimeneza i Szymona Żurkowskiego. W 31. minucie gdyński golkiper wyjmował piłkę z siatki po dośrodkowaniu Adama Wolniewicza i główce Daniego Suareza.

Drugą połowę też mogli w sposób wymarzony rozpocząć przyjezdni, gdyby Luka Zarandia, będąc sam na sam z Bielicą, potrafił lepiej przelobować bramkarza.

Ofensywna postawa gości przyniosła im gola w 57. minucie, kiedy pięknym uderzeniem z rzutu wolnego do wyrównania doprowadził Michał Nalepa. Błyskawicznie mógł na to trafienie odpowiedzieć napastnik zabrzan Agulo, który najpierw przegrał pojedynek ze Steinborsem, potem z bliska strzelił niecelnie.

Zabrzanie nacierali, gorzej było ze skutecznym zwieńczeniem akcji. 10 minut przed końcem goście przedwcześnie cieszyli się z przyznania im rzutu karnego. Po analizie wideo sędzia zmienił decyzję, uznając, że wcześniej faulowany był kapitan Górnika Szymon Matuszek. W końcówce więcej okazji do zdobycia zwycięskiej bramki miał Górnik, na przeszkodzie stanęły źle ustawione celowniki gospodarzy, którzy nie zdołali uczcić jubileuszu wygraną.