14 Delaila Amega
19 Merel Freriks
20 Inger Smits 1
30 Rinka Duijndam

ME 2018 piłkarek ręcznych. Cztery medale w trzy lata. Holenderki trzecią drużyną ME

Piłkarki ręczne reprezentacji Holandii trzecią drużyną mistrzostw Europy we Francji. W niedzielnym spotkaniu o brązowy medal pokonały – osłabione brakiem Cristiny Neagu – Rumunki 24:20 (15:8). O godz. 17:30 finałowe spotkanie Rosjanek i Francuzek. Transmisja w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.
Piłka ręczna, ME kobiet, o 3. miejsce: Rumunia – Holandia [SKRÓT]
(fot. PAP/EPA)

Polki poznały rywalki w barażu o MŚ 2019. Będzie powtórka z Euro

To czwarty medal Holenderek na piątym turnieju mistrzowskim w ciągu trzech ostatnich lat. Do srebra i brązu mistrzostw świata oraz wicemistrzostwa Europy z 2016 roku, zespół Helle Thomsen dołożył kolejny brąz. Medalu nie wywalczył tylko na igrzyskach w Rio, gdzie zajął... czwarte miejsce.

Niedzielne spotkanie w Paryżu "Oranje" od startu miały pod swą kontrolą. Mecz zaczęły od prowadzenia 2:0, które przed upływem 17 minut gry powiększyły do stanu 7:3. W końcówce pierwszej połowy ich przewaga sięgnęła nawet siedmiu goli (15:8), co na dobrą sprawę rozstrzygnęło losy rywalizacji.

Tess Wester (fot. PAP/EPA) Wysokie prowadzenie do przerwy było w dużej mierze zasługą Tess Wester, która również i po zmianie stron broniła praktycznie co drugi rzut rywalek. Rumunki z kolei do 45. minuty rzucały z ledwie 36-procentową skutecznością, co miało przełożenie na wynik. Kwadrans przed końcem meczu przegrywały 13:21.

Pod nieobecność swojej kapitan i najlepszej zawodniczki Cristiny Neagu, która w ostatnim meczu drugiej fazy doznała kontuzji kolana, zespół Ambrosa Martina nie był w stanie rywalizować z Holenderkami jak równy z równym. Mimo tego między 45. a 53. minutą zdołał zbliżyć się do rywalek na trzy trafienia (18:21). To na chwilę rozpaliło nadzieje Rumunek na sukces.

Świetnie we wspomnianym fragmencie broniła Denisa-Stefania Dedu, ale mimo jej kolejnych interwencji, Rumunki nie zdołały odwrócić losów rywalizacji. Okazje ku temu miały, lecz na samym finiszu dwa razy straciły piłkę w prosty sposób, a i dwie parady zanotowała Wester.

To już ósma porażka Rumunek w 10. meczu o brązowy medal imprezy mistrzowskiej. Z mistrzostw Europy wracają czwarte po raz drugi.

O godz. 17:30 w finale mistrzostw Rosjanki zagrają z Francuzkami. Będzie to powtórka finału igrzysk w Rio i... meczu otwarcia Euro. Transmisja w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej od godz. 17:15.