tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

#obronca100lecia: Władysław Żmuda lepszy niż Łukasz Piszczek wg czytelników SPORT.TVP.PL

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości zapraszamy do wyboru polskiego piłkarza 100-lecia. Decyzję oczywiście pozostawiamy naszym użytkownikom. W pierwszej rundzie wybraliście bramkarza. Teraz przyszedł czas na obrońcę. W finale rywalizacji defensorów więcej głosów niż Łukasz Piszczek dostał Władysław Żmuda.
Władysław Żmuda vs. Łukasz Piszczek (fot. Getty)

Oficjalnie: piłkarska Ekstraklasa w Telewizji Polskiej

Żmuda to niezwykle utytułowany piłkarz. 91-krotny reprezentant Polski cztery razy grał na mundialu (1974, 1978, 1982 i 1986). Z turniejów w RFN i Hiszpanii przywiózł brązowe medale. Wywalczył też srebro na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Na mistrzostwach świata w 1974 roku został wybrany najlepszym młodym piłkarzem.

Urodzony w Lublinie obrońca jest wychowankiem Motoru. W ekstraklasie zadebiutował po transferze do Gwardii Warszawa, z którą zajął trzecie miejsce w lidze i awansował do finału Pucharu Polski. Trofea zdobywać zaczął po przejściu do Śląska Wrocław, w którym został mistrzem i wicemistrzem Polski oraz zdobywcą krajowego pucharu. Grał także w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów.

Kolejne dwa tytuły mistrza Polski wywalczył z Widzewem Łódź, z którego przeniósł się do Hellas Verona. Dziś ta nazwa już nie budzi specjalnego respektu, tymczasem Żmuda doszedł z tą drużyną dwa razy do finału Pucharu Włoch. Po dwóch latach wyjechał do Cosmosu Nowy Jork, ale szybko wrócił na Półwysep Apeniński do grającego w Serie A US Cremonese. W nim w 1987 roku w wieku 33 lat zakończył karierę.

Wszystkie te sukcesy przełożyły się na wasze głosy. Dzięki nim Żmuda dość pewnie pokonał Łukasza Piszczka, bo 61,6 proc. do 38,4.

Władysław Żmuda lepszy niż Łukasz Piszczek (Fot. TVP)
#obronca100lecia

Jak było w półfinale?

We wcześniejszej fazie naszej sondy Łukasz Piszczek (82,5 proc.) zdecydowanie pokonał Kamila Glika (17,5 proc.), a Władysław Żmuda (64,8 proc.) wygrał z Jerzym Gorgoniem (35,2 proc.).

O co chodzi w naszej zabawie?

Piłkarzy podzieliliśmy na cztery kategorie – bramkarzy, obrońców, pomocników i napastników. Po burzliwych dyskusjach w tej pierwszej nominowaliśmy ośmiu – wygrał Józef Młynarczyk. W pozostałych trzech po szesnastu.

Do finału przejdzie po jednym zawodniku z każdej formacji, a spośród nich wybierzecie tego jednego najlepszego. To oczywiście może wydać się kontrowersyjne, ale dzięki takiemu podziałowi szansę na zwycięstwo mają piłkarze ze wszystkich pozycji.

Co dalej z Wisłą? "To klub z tradycjami potrzebny Ekstraklasie"