tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Siatkarskie turnieje kwalifikacyjne do IO w Polsce? "Dostaliśmy propozycję od FIVB"

– Polski Związek Piłki Siatkowej wysłał aplikację o organizację przyszłorocznego interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego mężczyzn do igrzysk w Tokio. Światowa federacja (FIVB) zaproponowała nam zaś organizację kobiecego – powiedział wiceprezes PZPS Jacek Sęk. Turnieje kwalifikacyjne z udziałem reprezentacji Polski pokaże Telewizja Polska.
Artur Szalpuk i Jakub Kochanowski podczas MŚ 2018 (fot. Getty)

Trudna droga Polaków do IO. Odpadnie jeden z gigantów

Termin składania wniosków i ubiegania się o organizację turniejów będących pierwszą z dwóch szans na wywalczenie biletu do Tokio zgodnie z regulaminem upłynął 14 grudnia. W interkontynentalnych imprezach kwalifikacyjnych wystąpią po 24 czołowe ekipy kobiece i męskie (z wyłączeniem Japonii, która jako gospodarz igrzysk jest pewna udziału w nich). Będą podzielone na sześć grup.

Polscy siatkarze zajmują czwarte miejsce w rankingu FIVB i są pewni udziału w eliminacjach, a PZPS od dawna deklarował, że będzie starał się o organizację imprezy, która ma się odbyć w dniach 9-11 sierpnia. O awans do igrzysk powalczą z Francuzami, Słoweńcami i Tunezyjczykami.

Tydzień wcześniej o przepustki olimpijskie grać będą kobiece zespoły i długo wydawało się, że wśród nich nie będzie biało-czerwonych, które plasują się na 26. pozycji światowej listy. Na początku grudnia PZPS oznajmił jednak, że podopieczne Jacka Nawrockiego mają dostać taką szansę. Wciąż nie wiadomo, z kim się zmierzą w grupie. Według nieoficjalnych informacji mają zastąpić Kubanki.

– Kilka dni temu wysłaliśmy aplikację o organizację męskiej imprezy. FIVB sama zaś złożyła nam propozycję goszczenia kobiecej. Bardzo poważnie to rozważamy, ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Światowa federacja nie wyznaczyła nam żadnego deadline'u – zaznaczył Sęk. Wcześniej rzecznik prasowy PZPS Janusz Uznański podkreślił, że decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero po oficjalnym ogłoszeniu przeciwniczek Polek.

Polskie siatkarki nie były pewne gry w turniejach kwalifikacyjnych do IO (fot. PAP)

Gospodarze turniejów kwalifikacyjnych mają zostać podani w styczniu. Przepustki olimpijskie wywalczą tylko zwycięzcy sierpniowych imprez.

Przy aplikacji – zgodnie z regulaminem – trzeba było wskazać przynajmniej wstępnie miasto-gospodarza (ostatecznie trzeba go potwierdzić do 31 grudnia). Jak przyznał Sęk, PZPS jednak nie uzupełnił we wniosku tej rubryki. – Dano nam więcej czasu. Prowadzimy negocjacje w tej sprawie – zaznaczył wiceszef PZPS.

W roli głównego kandydata stawiany był początkowo Radom, ale od pewnego czasu przedłużają się kłopoty z zakończeniem budowy tamtejszej hali. Pierwotnie miały się w niej odbyć pod koniec listopada mecze jednej z grup klubowych mistrzostw świata, ale na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem zawodów zostały przeniesione do Płocka.

Do aplikacji o organizację interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego dołączyć można było także dodatkowe dokumenty, takie jak: plan marketingowy i dotyczący komunikacji, przedstawienie proponowanego obiektu, sąsiadującej z nim infrastruktury i programu dotyczącego rozrywki oraz prezentację ze swoją wizją siatkówki. Uwagę zwraca wymieniona w formularzu opłata. Chęć bycia gospodarzem takiej imprezy wiąże się z wpłaceniem na konto FIVB 500 tysięcy dolarów.

Oficjalnie skład poszczególnych imprez kwalifikacyjnych zostanie potwierdzony w oparciu o wspomniany styczniowy ranking, a utworzony zostanie na zasadzie "serpentyny". Drugą szansą na wywalczenie biletu do Tokio dla ekip z Europy będą kontynentalne kwalifikacje w styczniu 2020 roku.

Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska
Piękny gest mistrzów świata. Kurek i Zatorski pomogą Polakom na Kresach
Mistrzowie świata w siatkówce docenieni. Milionowe nagrody od ministra Bańki

podobne informacje

Tokio 2020: w kwietniu ruszy sprzedaż biletów na igrzyska olimpijskie

Michael Hicks, reprezentant Polski w koszykówce 3x3: wierzę w awans na igrzyska olimpijskie

Agata Wróbel, medalistka igrzysk olimpijskich w podnoszeniu ciężarów, błaga o pomoc

Monika Michalik, medalistka igrzysk olimpijskich w Rio walczy z kontuzją kolana