tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Turniej Czterech Skoczni 2018/19. Którym "Prevcem" będzie Kobayashi?

Czy Ryoyu Kobayashi zdominuje 67. Turniej Czterech Skoczni tak jak pierwszą część sezonu? Japończyk przyjedzie do Oberstdorfu w roli lidera Pucharu Świata. Statystycznie nie będzie to jednak... jego atut. Transmisje zmagań od 30 grudnia w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji TVP Sport.
Peter Prevc (L, góra) po wygranej w Ga-Pa 2016, Domen Prevc (L, dół) w Ga-Pa rok później oraz Ryoyu Kobayashi w Engelbergu (P) (fot. Getty)

Najwięcej w temacie może powiedzieć Simon Ammann. Trzy razy ubierał plastron najlepszego pod koniec grudnia w Oberstdorfie. Nigdy jednak nie zdołał wygrać prestiżowej imprezy na przełomie roku. Do dziś to jego jedyny niezdobyty skalp w skokach i trudno wyobrazić sobie, aby miało się to zmienić. Najczęściej w roli pogromców Szwajcara występowali Austriacy, którzy wygrali zmagania nieprzerwanie w latach 2009-2015.

Niemoc w roli lidera Pucharu Świata na TCS przeżył też jednak Kamil Stoch. Wygrane w Titisee-Neustadt i Engelbergu sprawiły, że przyjeżdżał do Niemiec jako prowadzący w "generalce". W grudniu 2013 marzenia prysły jednak dość szybko. 13. miejsce na Schattenbergschanze pozbawiło Polaka realnych szans na "Złotego Orła". Skoczek z Zębu musiał poczekać trzy lata na pierwszy z dwóch triumfów. Zwycięskich zmagań nigdy nie zaczynał jednak w żółtej koszulce.

Liderzy PŚ w momencie rozpoczęcia TCS, którzy nie zdołali wygrać tej imprezy (XXI wiek)

Sezon Zawodnik Miejsce w TCS
2017/18 Richard Freitag 27
2016/17 Domen Prevc 9
2014/15 Anders Fannemel 11
2013/14 Kamil Stoch 7
2011/12 Andreas Kofler 3
2009/10 Simon Ammann 5
2008/09 Simon Ammann 2
2007/08 Thomas Morgenstern 2
2006/07 Simon Ammann 3
2003/04 Roar Ljoekelsoey 9
2002/03 Martin Hoellwarth 7
2001/02 Adam Małysz 4
2000/01 Martin Schmitt 3

Przed rokiem najwięcej pucharowych punktów do Oberstdorfu przywiózł Richard Freitag. Niemiec miał dokonać tego, co nie udało się w kilku wcześniejszych sezonach Severinowi Freundowi – odczarować TCS. Rzeczywiście okazał się najpoważniejszym rywalem Stocha, ale jedynie do Innsbrucku. Upadek w pierwszej serii na Bergisel sprawił, że wycofał się z rywalizacji i jedynie w telewizji oglądał jak Sven Hannawald gratuluje Polakowi szlema w Bischofshofen.

Bardziej wyrównany przebieg miał TCS w sezonie 2016/17 – również wygrany przez Stocha. Przed imprezą na faworyta wyrósł Domen Prevc. Nastoletni lider Pucharu Świata miał nawiązać do Primoża Peterki, który jeszcze jako uczeń triumfował w słynnych zawodach. Skoczek z Kranju w trakcie świąt pogubił się jednak pod względem technicznym i zaliczył fatalne otwarcie. W Oberstdorfie był 26. i nie powtórzył triumfu starszego brata.

Liderzy PŚ w momencie rozpoczęcia TCS, którzy wygrywali tę imprezę (XXI wiek)

Sezon Zawodnik Miejsce w TCS
2015/16 Peter Prevc 1
2012/13 Gregor Schlierenzauer 1
2010/11 Thomas Morgenstern 1
2005/06 Jakub Janda 1
2004/05 Janne Ahonen 1

Peter Prevc to jeden z pięciu skoczków w XXI wieku, którzy przyjeżdżali na TCS w roli liderów PŚ i potrafili zwyciężyć w imprezie. Słoweniec skakał bardzo dobrze w grudniu, a w Niemczech i Austrii jeszcze przyśpieszył. Gdyby nie porażka w dość loteryjnym konkursie na Schattenbergschanze, mógł zgarnąć nawet szlema... Blisko tej sztuki był też w 2005 roku Janne Ahonen, którego powstrzymał dopiero w Bischofshofen Martin Hoellwarth. Fin triumfował też w kolejnej edycji turnieju – ex aequo z prowadzącym przez niemal cały sezon w PŚ Jakubem Jandą.

Grono pięciu "zwycięskich liderów" uzupełniają dwaj wybitni Austriacy. Thomas Morgenstern w grudniu 2010 zaliczył serię czterech wygranych z rzędu. W turnieju lekko potknął się w loteryjnych warunkach w Garmisch-Partenkirchen (14. pozycja), ale dopiął swego i wygrał zmagania. Dwa lata później "Złotego Orła" odebrał Gregor Schlierenzauer. Skoczek z Tyrolu wydawał się nie do zatrzymania dla rywali. Po dobrym otwarciu Pucharu Świata (trzy wygrane), w imprezie na przełomie roku skakał jeszcze lepiej. Dwukrotnie był drugi i triumfował w dwóch konkursach.

Czyją drogą pójdzie Kobayashi? Wielu kibiców widzi w nim drugiego Domena Prevca, który przed TCS też zaliczył cztery wygrane. Być może jednak 22-letni Japończyk podąży drogą starszego ze słoweńskich braci i zdominuje rywalizację nie tylko na przełomie roku, ale i do końca sezonu? Znaków zapytania jest wiele i są zapewne stawiane też w "Kraju Kwitnącej Wiśni", gdzie świąteczną przerwę spędzi sam zawodnik. Dotąd TCS wygrał tylko jeden jego rodak – Kazuyoshi Funaki. Dokonał tego w cyklu 1997/98 po bardzo przeciętnych startach w grudniu...

Kto wygra TCS 2018/19? Sonda w Engelbergu

podobne informacje

Mistrzostwa świata zagrożone? W Innsbrucku walczą z czasem

Trzej Królowie Turnieju Czterech Skoczni. Porównanie "karet"

Od Ryoyu do Muminowa. Naj... 67. Turnieju Czterech Skoczni

Kim jest Ryoyu Kobayashi? "Wygląda jakby... grał w grę"