tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Karpacki Wyścig Kurierów. Poznaliśmy wstępną trasę Wyścigu Kurierów 2019

Karpacki Wyścig Kurierów, zwany wcześniej Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim "Szlakiem Kurierów Beskidzkich", został założony w 1975 roku na cześć kurierów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w latach okupacji hitlerowskiej, przedzierali się z Polski, przez Słowację, na Węgry.
Karpacki Wyścig Kurierów

Jonas Koch kolarzem CCC, polska ekipa zamknęła skład

Wyścig był etapowym wyścigiem szosowym, przeznaczonym dla zawodników w kategorii junior, szczególnie z terenu Polski, ówczesnej Czechosłowacji oraz Węgier. Wychowały się na nim całe pokolenia kolarzy. Takie nazwiska jak: Lech Piasecki, Andrzej Mierzejewski, Mieczysław Korycki, Marek Leśniewski, Cezary Zamana, Piotr Przydział, czy Piotr Wadecki, zanim na dobre wpisały się w historię polskiego kolarstwa, wcześniej pokazały się podczas "Kurierów". Od początku do 1987 roku, wyścig odbywał się na linii Tarnów – Poprad lub Poprad – Tarnów, po drodze odwiedzając wiele miast kurierskiego szlaku: Nowy Sącz, Stary Sącz, Piwniczną–Zdrój, Rytro, Tuchów, Ciężkowice oraz wiele innych.

Międzynarodowy Wyścigi Kolarski "Szlakiem Kurierów Beskidzkich", dopiero w 1988 roku wypełnił swą historyczną misję, czyli dotarł na Węgry. Dopiero 14-sta edycja tej wyjątkowej imprezy odbyła się na trasie Miszkolc – Poprad – Tarnów. Był to wielki sukces sportowy i organizacyjny oraz dowód historycznej pamięci o bohaterskich kurierach.

Później jeszcze dwie edycje w 1989 i 1991 roku pojechały do Miszkolca. Lata transformacji lat 90-tych, okazały się trudne dla wyścigu. Zmieniali się organizatorzy oraz pomysły na przeprowadzenie tej międzynarodowej imprezy. Niekiedy był to wyścig polsko-słowacki, czasem tylko słowacki lub tylko polski. Ostatecznie, w millenijnym roku, odbyła się ostatnia edycja "Szlakiem Kurierów Beskidzkich", w którym pojawiła się nazwa "Karpaty 2000". Potem, aż przez osiem lat, nie udało się skutecznie reaktywować tego zasłużonego wyścigu.

W 2009 roku dokonano reaktywacji imprezy pod nazwą "Karpacki Wyścig Kurierów". Jest to szosowy, etapowy wyścig kolarski dla zawodników w wieku 19 – 22 lat. Wyścig jest wpisany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) do dorocznego kalendarza imprez europejskich z cyklu Europe Tour. Wyścig składa się z prologu oraz kilku etapów ze startu wspólnego. Obecnie trwa sześć dni, a uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń dla kolarzy młodzieżowych w Europie. Formuła wyścigu zakłada, że startują w nim zarówno reprezentacje narodowe oraz grupy zawodowe i kluby sportowe. Wyścig jest najważniejszą imprezą wiosenną dla zawodników polskich, licencjonowanych przez Polski Związek Kolarski.

W latach 2010 – 2013 realizowany był na terenie Polski i Słowacji, a niekiedy Republiki Czeskiej. Dopiero w 2014 roku wrócił na dobre na kurierski szlak i rozpoczyna się lub kończy na Węgrzech. Do 2018 roku rozgrywał się na linii Tarnów – Veszprem lub Veszprem – Tarnów. Warto zauważyć, że Veszprem jest miastem partnerskim Tarnowa, miasta, w którym wyścig się narodził oraz skutecznie odrodził.

Karpacki Wyścig Kurierów realizuje idee współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy i Węgry), jest wspierany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF) oraz realizuje cele tzw. Konwencji Karpackiej. Jest żywym przykładem współpracy transgranicznej, która pokazuje, jak wiele nas łączy, także w sferze historycznej, gospodarczej i ludzkiej. Patronem honorowym jest od lat Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

W 35. edycji brały udział 23 zespoły z całego świata i aż 11 z nich było z Polski (6), Węgier (3) i Słowacji (2), co świadczy o stałym rozwoju tej dyscypliny sportu w naszej części Europy. W tym roku odbyła się też pierwsza edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów dla Amatorów oraz inauguracyjny rajd dla miłośników historii, roweru oraz przygody na trasie Balaton – Budapeszt – Esztergom aż do Tarnowa, pod nazwą: Karpacki Wyścig Kurierów dla Turystów. Wyścig zakończył się zwycięstwem reprezentanta Polski, Filipa Maciejuka! Wyścig w 2018 roku trwał sześć dni, podczas których rozegrano aż siedem etapów. Odwiedził 12 miast: 7 polskich, 3 słowackie oraz 2 na Węgrzech.

Obecnie rozpoczęły się intensywne prace nad przyszłoroczną 36. edycją „Kurierów”. Został potwierdzony stały termin w kalendarzu europejskim UCI, czyli przełom kwietnia i maja, a teraz będą to dni od 30 kwietnia do 5 maja 2019 r. Oczywiście, nie zabraknie też wersji dla amatorów oraz dla turystów. Na kurierskim szlaku, będziemy promować przeszłość oraz przyszłość współpracy polsko – węgierskiej w oparciu o życiorysy naszych niezapomnianych kurierów. Na trasie wyścigu pokażemy się nowe polskie i węgierskie miasta etapowe. Głównymi sponsorami wyścigu pozostaną prawdopodobnie znane polskie spółki. W poprzednich latach były to: Totalizator Sportowy, Gaz – System, Grupa Azoty i Tauron Polska Energia.

Na starcie pojawią się 24 drużyny z całego świata, a połowa z nich będzie z trzech państw – współorganizatorów: Polski, Słowacji i Węgier. Wyścig odwiedzi trzy kraje, odwiedzi kilkanaście miasta etapowych oraz przemierzy około 900 wyścigowych kilometrów.

Pamiętając o naszej wspólnej historii, kolejna edycja wyścigu będzie poświęcona pamięci legendarnego kuriera oraz pomnikowej postaci wzajemnych relacji polsko – węgierskich, Profesora Wacława Felczaka.

Wstępny plan imprezy:
30.04.2019 – prolog LUBLIN
01.05.2019 – 1. etap KIELCE – TARNÓW
02.05.2019 – 2. etap NOWY SĄCZ – OŚWIĘCIM
03.05.2019 – 3. etap OŚWIĘCIM – JABŁONKA
04.05.2019 – 4. etap POPRAD – POPRAD
05.05.2019 – 5. etap TATA – PAPA
05.05.2019 – 6. etap PAPA – VESZPREM

podobne informacje

Karpacki Wyścig Kurierów: piąty etap dla Holendra de Jonga

Karpacki Wyścig Kurierów: Holender Steinbusch pierwszym liderem

Tragedia podczas Karpackiego Wyścigu Kurierów