tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

ME w łyżwiarstwie szybkim: zmiana w reprezentacji Polski. Karolina Gąsecka zastąpi Natalię Czerwonkę

Natalia Czerwonka nie pojedzie na mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim. Doświadczoną reprezentantkę, która w kraju zostaje ze względu na kontuzję biodra, zastąpi Karolina Gąsecka. Transmisja z zawodów od piątku w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.
Natalia Czerwonka (fot. Getty Images)

Rolnik, książę i łyżwy – wyścig po wieczną chwałę

– Ból biodra najbardziej nasila się po podróży, kiedy cały czas siedzę – mówi Czerwonka. – Tam zebrał się płyn i jest stan zapalny, który ciągnie się już od dłuższego czasu. Nasz wyjazd zaplanowano na środę, przed zawodami. Po podróży bardzo ciężko mi się chodzi, kuleję – dodała.

Na decyzję wpłynęła opinia lekarza. – Wczoraj dostałam zastrzyk, byłam u doktora – stwierdził, że start jest niewskazany. A ja mu ufam. Co tu dużo mówić – człowiek jest starszy i się bardziej szanuje – tłumaczy. – Gdybym była 5-6 lat młodszą zawodniczką, to bym zacisnęła zęby i pojechała na mistrzostwa Europy. Ale nie są to dla mnie najważniejsze zawody w tym sezonie. Cieszę się, że jestem starsza i umiem podejmować takie dojrzałe decyzje – stwierdziła.

Na mistrzostwach Europy łyżwiarze rywalizować będą w wieloboju (500, 1500, 3000/5000 i 5000/10000 metrów) i wieloboju sprinterskim (2x 500 metrów i 2x 1000 metrów). Medale za poszczególne dystanse nie będą przyznawane.

Czerwonka miała być jedyną reprezentantką Polski w zawodach wieloboistek. Zastąpi ją Karolina Gąsecka – 19-latka, która pokazała się z bardzo dobrej strony podczas mistrzostw Polski i Pucharu Świata Juniorów w Tomaszowie Mazowieckim. Z mężczyzn w wieloboju udział wezmą Artur Janicki i Szymon Pałka. W wieloboju sprinterskim pojadą: Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik, Piotr Michalski i Artur Nogal.

Pozostała część kadry już może przygotowywać się do najważniejszych zawodów sezonu – mistrzostw świata, które w lutym rozegrane zostaną w Inzell. – Plan się nie zmieni. Najważniejsze już przerobiłam – ciężarów maksymalnych w siłowni nie podnoszę, zeszłam z obciążeń – mówi na temat przygotowań do mistrzostw świata Czerwonka. – Teraz będę walczyła z tym miejscem z fizjoterapeutami, bo przez stan zapalny robi się tam duże napięcie. Przeciążenie i stan zapalny sprawiają, że szybciej skleja mi się powięź z mięśniem. Musimy nad tym popracować, ale mam nadzieję, że do mistrzostw świata damy radę – dodaje.

Program ME w łyżwiarstwie szybkim:

piątek, 11.01 – transmisja: od 13:25 TVP Sport, SPORT.TVP.PL, aplikacja mobilna
500 m kobiet (wielobój)
500 m mężczyzn (sprint)
3000 m kobiety (wielobój)
1000 m mężczyzn (sprint)

sobota, 12.01 – transmisja: od 11:00 SPORT.TVP.PL, aplikacja mobilna
1500 m kobiet (wielobój)
500 m mężczyzn (sprint)
500 m kobiet (sprint)
500 m mężczyzn (wielobój)
5000 m kobiet (wielobój)
1000 m kobiet (sprint)
1000 m mężczyzn (sprint)
5000 m mężczyzn (wielobój)

niedziela, 13.01 – transmisja: od 13:00 SPORT.TVP.PL, aplikacja mobilna, od 13:30 TVP Sport
500 m kobiet (sprint)
1500 m mężczyzn (wielobój)
1000 m kobiet (sprint)
10 000 m mężczyzn (wielobój)

Lodomistrz z powołania. Tak powstaje lód do łyżwiarstwa szybkiego
Mistrz olimpijski... komentatorem TVP. Zbigniew Bródka w nowej roli
Bródka: hala w Tomaszowie to sukces. Mogę spokojnie iść na emeryturę

podobne informacje

Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim: Sven Kramer i Vanessa Herzog mistrzami Europy

ME w łyżwiarstwie szybkim: Michalski siódmy po pierwszym dniu

Wyścig Jedenastu Miast: rolnik, książę i łyżwy – wyścig po wieczną chwałę

W mekce łyżwiarstwa. Reportaż z Heerenveen