tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Skoki narciarskie, Puchar Świata w Predazzo: tu triumfowali Adam Małysz, Kamil Stoch i... Stefan Horngacher

W kalendarzu Pucharu Świata trudno znaleźć inne miejsce, które byłoby tak szczęśliwe dla polskich skoczków. Mowa o Predazzo, które po siedmiu latach przerwy ponownie będzie gospodarzem zawodów tej rangi. Transmisje w sobotę i niedzielę w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Adam Małysz i Kamil Stoch w Predazzo świętowali złote medale mistrzostw świata i triumfy w zawodach Pucharu Świata (fot. Getty)

Kręta droga do bycia mistrzem. "PZN nie dba o najmłodszych"

Karuzela Pucharu Świata do Predazzo po raz pierwszy zawitała w 1990 roku. Na polski sukces trzeba było jednak czekać aż jedenaście lat. Adam Małysz przyjechał do Włoch jako lider Pucharu Świata i po dwóch konkursach na obiektach kompleksu Trampolino Dal Ben umocnił się na tej pozycji, dwukrotnie zwyciężając.

"Orzeł z Wisły" do Predazzo powrócił dwa lata później, tym razem na mistrzostwa świata. Polak dobrze prezentował się przed najważniejszą imprezą sezonu i był wymieniany w gronie kandydatów do miejsc na podium. Skakał jednak wybornie i jako trzeci skoczek w historii został złotym medalistą zarówno na normalnej, jak i dużej skoczni. Jego próba na 136 metrów z drugiej serii na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym K120 metrów do dziś pozostaje oficjalnym rekordem skoczni.

Retro TVP Sport: Skoki narciarskie, MŚ 2003, Predazzo, duża skocznia Puchar Świata ponownie zawitał do Predazzo w 2008 roku, ale polscy kibice nie zapamiętali go z wielu sukcesów. Małysz w obu konkursach nie zdołał awansować do drugiej serii.

Najlepszym z Polaków był Kamil Stoch, który opuścił Włochy z najlepszym w sezonie, szóstym miejscem. Poprawić ten wynik miał okazję dopiero cztery lata później. Zrobił to z nawiązką, odnosząc piąte w karierze zwycięstwo.

Magia Predazzo

Po roku to miejsce znów okazało się magiczne. Dokładnie dekadę po triumfie Małysza Stoch powtórzył jego osiągnięcie, zdobywając tytuł mistrza świata na dużej skoczni. Czempionat w Predazzo przyniósł też pierwszy w historii medal dla polskiej drużyny. Zespół w składzie Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot i Dawid Kubacki stanął na najniższym stopniu podium, choć stało się to w wyjątkowych okolicznościach.

Biało-czerwoni konkurs zakończyli początkowo na czwartym miejscu. Okazało się jednak, że Andreasowi Bardalowi omyłkowo doliczono punkty za obniżony o dwie pozycje rozbieg, choć skakał z tej samej belki co rywale. Po ponownym przeliczeniu not Norwegowie spadli z drugiej na czwartą pozycję, a do czołowej "trójki" wskoczyli podopieczni Łukasza Kruczka.

Jakub Wolny w Predazzo sięgnął po mistrzostwo świata juniorów (fot. Getty) Trener dał przykład

Małysz i Stoch to nie jedyni członkowie polskiej kadry, którzy odnosili zwycięstwa w Predazzo. W 1991 roku podczas mistrzostw świata zmagania w konkursie drużynowym zdominowała reprezentacja Austrii. Swój udział w zwycięstwie miał... Stefan Horngacher, czyli aktualny szkoleniowiec biało-czerwonych. Miłe wspomnienia ma stąd też Jakub Wolny, który w 2014 roku został mistrzem świata juniorów indywidualnie i w drużynie.

Nad Trampolino Dal Ben unosi się więc wyjątkowa aura polskiego złota. Najbliższy weekend będzie okazją, aby dotychczasowy dorobek powiększyć o kolejny sukces. Transmisje z Predazzo w sobotę (15:30 TVP Sport, SPORT.TVP.PL, aplikacja oraz od 15:50 w TVP1) i niedzielę (16:25 TVP1, SPORT.TVP.PL, aplikacja oraz od 17:00 w TVP Sport). Zawody skomentują Przemysław Babiarz i Rafał Kot.

Polskie zwycięstwa w Predazzo:
21 grudnia 2001, Puchar Świata: Adam Małysz
22 grudnia 2001, Puchar Świata: Adam Małysz
22 lutego 2003, mistrzostwa świata: Adam Małysz
28 lutego 2003, mistrzostwa świata: Adam Małysz
8 września 2004, LGP: Adam Małysz
8 sierpnia 2006, LGP: Adam Małysz
5 lutego 2012, Puchar Świata: Kamil Stoch
28 lutego 2013, mistrzostwa świata: Kamil Stoch
31 stycznia 2014, mistrzostwa świata juniorów: Jakub Wolny
1 lutego 2014, mistrzostwa świata juniorów: reprezentacja Polski

"Okiem redakcji". MŚ nadrzędnym celem. Duże wyzwanie Horngachera
Dawid Kubacki drugi w Bischofshofen. Zobacz skoki Polaka [WIDEO]
Schuster: moja przyszłość jest otwarta. Usiądziemy do rozmów
Kruczek o Horngacherze: dużo zależy od decyzji Schustera

podobne informacje

David Siegel z poważną kontuzją. Groźny upadek podczas Pucharu Świata w Zakopanem

Puchar Świata w Zakopanem: Dawid Kubacki z trzecią notą w konkursie drużynowym

Puchar Świata w Zakopanem: Polacy na podium, Dawid Kubacki z rekordem skoczni

Puchar Świata w Zakopanem: Polacy tuż za podium po pierwszej serii