tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Siatkówka: jak wygląda droga siatkarzy i siatkarek do igrzysk olimpijskich Tokio 2020? [zasady kwalifikacji, terminarz, rywale]

Wszystko wskazuje na to, że obie reprezentacje Polski dostaną dwie szanse, aby wywalczyć awans do turnieju olimpijskiego. To dobra informacja, bo zarówno męska, jak i żeńska kadra w pierwszym etapie kwalifikacji trafiła na wymagających rywali. Turnieje z udziałem biało-czerwonych pokaże Telewizja Polska.
Polscy siatkarze we wrześniu obronili tytuły mistrzów świata (fot. Getty)

Tokio 2020: polskie siatkarki zastąpią Kubę w kwalifikacjach

We wtorek europejska federacja (CEV) oficjalnie potwierdziła składy grup turniejów interkontynentalnych, stanowiących pierwszy etap kwalifikacji. Zespoły zostały do nich przydzielone na podstawie światowego rankingu. Tym samym Polacy zagrają w grupie D z reprezentacjami Francji, Słowenii i Tunezji. Polki, które do turnieju weszły dzięki rezygnacji Kubanek, zmierzą się z Serbią, Portoryko i Tajlandią.

Obie reprezentacje mają więc na swojej drodze wymagających rywali. Francuzi to drużyna z absolutnej światowej czołówki, czego potwierdzeniem jest mistrzostwo Europy z 2015 roku i dwa triumfy w nieistniejących już rozgrywkach Ligi Światowej (2015, 2017). Serbki w ostatnich latach nie schodzą natomiast z podium zawodów najwyższej rangi. W tym roku do kolekcji dołożyły złoty medal mistrzostw świata.

Istnieje więc ryzyko, że Polacy i Polki swoich szans będą szukać w drugim etapie kwalifikacji – turnieju kontynentalnym. Według informacji przedstawionych przez CEV, zagra w nich siedem najwyżej notowanych reprezentacji w rankingu europejskim oraz gospodarze.

Martyna Grajber, przyjmująca kadry siatkarek (fot. PAP/Tytus Żmijewski) Aktualnie panowie zajmują w nim piąte, a panie ósme miejsce. W klasyfikacji nie będą jednak uwzględniane drużyny, które wcześniej wywalczą awans na igrzyska. Tym samym polskie reprezentacje mogą być praktycznie pewne zakwalifikowania się do turniejów "ostatniej szansy".

Ranking zostanie zamknięty po mistrzostwach Europy – kobiety od 23 sierpnia do 8 września grać będą w Turcji, Słowacji, Polsce i na Węgrzech, a mężczyźni od 13-29 września w Belgii, Francji, Holandii i Słowenii.

Zasady kwalifikacji siatkarzy i siatkarek do igrzysk olimpijskich Tokio 2020:

***

I ETAP KWALIFIKACJI – turnieje interkontynentalne z udziałem 24 najwyżej sklasyfikowanych reprezentacji w rankingu FIVB:

Kobiety: (2-4 sierpnia 2019)
Grupa A: Serbia, Portoryko, Tajlandia, Polska
Grupa B: Chiny, Turcja, Niemcy, Czechy
Grupa C: USA, Argentyna, Bułgaria, Kazachstan
Grupa D: Brazylia, Dominikana, Kamerun, Azerbejdżan
Grupa E: Rosja, Korea Płd., Kanada, Meksyk
Grupa F: Holandia, Włochy, Belgia, Kenia

Mężczyźni (9-11 sierpnia 2019):
Grupa A: Brazylia, Egipt, Bułgaria, Korea Pd.
Grupa B: USA, Belgia, Holandia, Portoryko
Grupa C: Włochy, Serbia, Australia, Kamerun
Grupa D: Polska, Francja, Słowenia, Tunezja
Grupa E: Rosja, Iran, Kuba, Meksyk
Grupa F: Kanada, Argentyna, Finlandia, Chiny

AWANS: najlepsza drużyna każdej grupy (w sumie 6 reprezentacji męskich i 6 żeńskich)

***

II ETAP KWALIFIKACJI – turnieje kontynentalne (styczeń 2020). W turnieju europejskim wystąpi 7 najwyżej sklasyfikowanych reprezentacji CEV i gospodarz

AWANS: najlepsza drużyna każdego z pięciu turniejów (Europa, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja z Oceanią)

***

TURNIEJ OLIMPIJSKI:
– gospodarz: Japonia
– 6 najlepszych reprezentacji z turniejów interkontynentalnych
– 5 najlepszych reprezentacji z turniejów kontynentalnych

Witold Roman: nowy system daje nam mniej szans na igrzyska

podobne informacje

Vital Heynen od roku w polskiej kadrze. Złoto, czekolada i stupid games

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020: dwa siatkarskie turnieje kwalifikacyjne w Polsce

Liga Narodów w siatkówce: wszyscy medaliści mistrzostw świata zagrają w Katowicach [TERMINARZ]

Michał Kubiak z kolejną kontuzją. Znów nie dokończył meczu