tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Startują MŚ 2019 piłkarzy ręcznych. Pierwsze od 14 lat bez Polaków...

18 dni zmagań, 96 spotkań i 24 reprezentacje w grze o tytuł najlepszej drużyny świata – w czwartek w Niemczech i Danii zainaugurowane zostaną mistrzostwa świata 2019 piłkarzy ręcznych. Dla nas ten turniej będzie wyjątkowy, bo po raz pierwszy od 14 lat zabraknie w nim polskich szczypiornistów. O emocje zadbają jednak inni.
(fot. Getty)

Biało-czerwonych na niemiecko-duńskich boiskach nie zobaczymy, bo rok temu odpadli już w pierwszym etapie eliminacji, przegrywając rywalizację o miejsce w play-offach z Portugalczykami. To pierwsza taka sytuacja od 2005 roku, kiedy kadra nie pojechała na mundial w Tunezji. Na kolejnych sześciu turniejach wystąpiła, a z trzech z nich wróciła z medalami...

Reprezentacja Niemiec (fot. Getty) Pierwszy wywalczyła w 2007 roku. Wtedy w finale mistrzostw przegrała z będącymi gospodarzami imprezy Niemcami. Dwanaście lat później nasi zachodni sąsiedzi chcą powtórzyć ten wynik, choć o to nie będzie łatwo. W gronie faworytów do mistrzostwa wymienia się bowiem aż siedem drużyn.

Faworyci? Nic nowego

Ta grupa jest zresztą niemal identyczna jak w przypadku zeszłorocznych mistrzostw Europy w Chorwacji. Ze sporymi nadziejami startu imprezy wypatrują zwycięzcy tamtego turnieju, Hiszpanie. Potężne wsparcie kibiców będą mieli Niemcy i Duńczycy, podrażnieni wpadką podczas Euro Chorwaci zechcą wrócić na podium, a nie można też zapomnieć o Norwegach i Szwedach – kolejno wicemistrzach świata i Europy.

Największym faworytem będą jednak Francuzi, którzy przed dwoma laty wygrali mundial na własnej ziemi. Trójkolorowi na niemiecko-duńskich boiskach powalczą już o trzeci tytuł z rzędu, bo przecież i w 2015 roku okazali się najlepsi podczas imprezy w Katarze. Teraz ich zadanie będzie jednak utrudnione – wszystko przez kontuzję Nikoli Karabaticia.

Nikola Karabatić (fot. flickr.com/francehandball2017

Plejada (nieobecnych) gwiazd

Trudno w to uwierzyć, ale tegoroczne mistrzostwa będą pierwszymi (!), które 34-letni Francuz opuści. Od czasu debiutu na mistrzostwach świata w 2003 roku, Karabatić dwa razy był mistrzem olimpijskim, cztery razy wygrywał mistrzostwa świata, a trzykrotnie triumfował w mistrzostwach Europy. W sumie zdobył 13 medali, cztery razy wybrano go MVP turnieju, a siedmiokrotonie trafił do drużyny gwiazd.

Gudjon Valur Sigurdsson (fot. Getty) Nic więc dziwnego, że Francuza wymienia się jako największego nieobecnego mistrzostw. W turnieju zabraknie jednak też kilku innych głośnych nazwisk: Gudjon Valur Sigurdsson był w ostatnich latach twarzą reprezentacji Islandii, w hiszpańskiej bramce zabrakło miejsca dla Arpada Sterbika, kontuzjowani są Norweg Kent-Robin Toennesen, Duńczyk Henrik Toft Hansen czy Argentyńczyk Diego Simonet. Razem stworzyliby zespół bijący się o medal.

Powroty

Skoro mowa o nieobecnych, to warto też wspomnieć o tych powracających: do szwedzkiej kadry po latach przerwy powrócili Kim Ekdahl du Rietz i Kim Andersson. Ten drugi ostatni mecz w reprezentacji rozegrał w 2016 roku. Pierwszy z kolei jeszcze 10 miesięcy temu był na sportowej emeryturze (w wieku 28 lat!), bo jak sam mówił, "stracił radość z gry i potrzebował zmian". Ponowną sympatią do szczypiorniaka zapałał, gdy kontrakt zaoferowało mu PSG, a kadra zdobyła srebro mistrzostw Europy...

Kim Ekdahl Du Rietz (fot. Getty) Tak jak Andersson i du Rietz wracają na dużą imprezę, tak Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) postanowiła powrócić do sprawdzonego przed laty systemu rozgrywek. Teraz, tak jak to miało miejsce do 2011 roku, po pierwszej fazie grupowej rywalizacja toczyć się będzie w drugim etapie grupowym, a nie w systemie pucharowym. Da to nie tylko więcej spotkań, ale i więcej emocji.

Tych trudno wypatrywać pierwszego dnia mistrzostw. O godz. 18:15 Niemcy zagrają z występującą pod wspólną flagą reprezentacją Korei, a dwie godziny później Duńczycy podejmą Chile. Ciekawiej będzie w piątek, bo wtedy rozegrane zostanie aż 10 meczów, w tym starcia Islandii z Chorwacją, Serbii z Rosją czy Egiptu ze Szwecją.

Czytaj więcej:
Mariusz Jurkiewicz odchodzi z PGE VIVE, ale kariery nie kończy
Gębala w Kielcach? Prezes dementuje, a zawodnik odmawia komentarza
Reprezentant po zabiegu kolana. Powrót na boisko w nowym sezonie

Piotr Przybecki pod wrażeniem gry w obronie. "Widzę ogromne zaangażowanie chłopaków"
Młoda kadra szuka lidera. "Kilku chłopaków pokazało serce i charakter"
Arkadiusz Moryto: mamy potencjał! Nie wiedziałem, że możemy tak grać
Kamil Syprzak po turnieju w Hiszpanii: momentami gramy... przebojowo

podobne informacje

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: mistrzowie świata lepsi od mistrzów Europy. Hit dla Francuzów, Niemcy i Duńczycy w gazie

IHF planuje kontrowersyjną zmianę przepisów. Koniec z "rzutami Siódmiaka"?!

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: trzy zespoły z kompletem punktów w drugiej rundzie

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: coraz mniej niewiadomych. Awans Hiszpanów, Chorwatów i Szwedów