tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Watykan ma reprezentację lekkoatletyczną. Od małych marzeń do igrzysk olimpijskich?

Strażnicy z Gwardii Szwajcarskiej, księża, zakonnice, a nawet 62-letni profesor Biblioteki Apostolskiej współtworzą około 60-osobową lekkoatletyczną reprezentację Watykanu. Utworzono ją na mocy porozumienia z Włoskim Komitetem Olimpijskim (CONI) i niebawem rozpocznie rywalizację na arenie międzynarodowej. Podstawowy cel to promocja sportu jako narzędzia dialogu, pokoju i solidarności. Przynajmniej na razie…
Księża i zakonnice na igrzyskach? Watykan stworzył zespół lekkoatletyczny!
Czy lekkoatletyczna reprezentacja Watykanu wystąpi kiedyś na igrzyskach olimpijskich? (fot. Getty Images)

"NIEŚMIERTELNY" LAVILLENIE. CHCE SKAKAĆ AŻ DO...

Obszar Watykanu to zaledwie 0,44 kilometra kwadratowego, wydzielone na terenie Rzymu. Populacja – około tysiąca osób. Nic więc dziwnego, że na szturm lekkoatletycznego świata nikt się tam nie porywa. Drużyna, która będzie działać w ramach włoskiego związku, chciałaby wystartować w igrzyskach małych państw Europy, a potem w igrzyskach śródziemnomorskich. Ale może pewnego dnia…

Majlinda Kelmendi ze złotym medalem igrzysk w Rio (fot. Getty Images) – Marzeniem jest zobaczyć flagę Stolicy Apostolskiej powiewającą wśród innych podczas otwarcia igrzysk olimpijskich – zdradza Ekscelencja Melchor Sanchez de Toca Alameda, dyrektor drużyny i szef watykańskiego departamentu sportu przy tamtejszym ministerstwie kultury. – A może nawet stanąć na podium! – dodaje.

– Tylko nie rozwińcie się za bardzo – pół żartem-pół serio skomentował narodziny nowej reprezentacji przewodniczący CONI Giovanni Malago. Przywołał przy okazji przykład Kosowa, które już na swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich zdobyło złoty medal. W 2016 roku w Rio na najwyższym stopniu stanęła judoczka Majlinda Kelmendi. Uspokaja go farmaceutka-biegaczka Michela Ciprietti zapewniając, że głównym celem jest “promocja kultury i biegania, a także niesienie przekazu solidarności i walka z rasizmem i wszelkiego rodzaju przemocą”.

Papież Franciszek i Robert Lewandowski (fot. Getty Images) Co warte podkreślenia, pod flagą Stolicy Apostolskiej startować będzie dwóch emigrantów, będących honorowymi członkami drużyny. W kadrze są także niepełnosprawni lekkoatleci.

Chociaż Watykan ma już swoje reprezentacje m.in. w piłce nożnej i krykiecie, to są to drużyny nieoficjalne. Kadra lekkoatletyczna to pierwsza, która skorzysta z tych samych przywilejów, co reprezentacja Włoch i będzie startować w krajowych i międzynarodowych zawodach.

Debiut już 20 stycznia w biegu na 10 kilometrów “La Corsa di Miguel” w Rzymie. To impreza poświęcona pamięci Miguela Sancheza, argentyńskiego biegacza długodystansowego, jednego z kilku tysięcy młodych ludzi, którzy zaginęli podczas “brudnej wojny” – czasu terroru rządowego w Argentynie w latach 1975-82. Wybór zawodów nie był przypadkowy. Te mroczne czasy doskonale pamięta papież Franciszek, wówczas młody jezuita Jorge Mario Bergoglio.

Piotr Małachowski: Gerd Kanter zwraca uwagę na moje braki [WIDEO]
Nowa Zelandia, Kenia... Marcin Lewandowski wykuwa mistrzowską formę
Najpierw kawa, a później na tor. Pasje Igi Baumgart-Witan
Sofia Ennaoui spełniła marzenia. "Początki bywają trudne"
Zmiana konkurencji była strzałem w dziesiątkę. Poznajcie historie Caterine Ibarguen i Eliuda Kipchoge'a

podobne informacje

Delegacja Watykanu zaproszona przez MKOl