107.0 m
-
93.4

Kobayashi wyrównał rekord. Dwóch Polaków na podium!

Ryoyu Kobayashi nie przestaje czarować! Japończyk zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w Predazzo i wyrównał rekord największej liczby zwycięstw z rzędu w cyklu. Sobota należała też jednak do Polaków. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki, a trzecie Kamil Stoch!
Ryoyu Kobayashi (fot. PAP/EPA)

Problemy ze skocznią przed mistrzostwami świata 2019

Wystarczyło sześć dni, aby 22-letni skoczek z Kraju Kwitnącej Wiśni znów zapisał się złotymi zgłoskami w historii. W niedzielę w Bischofshofen dołączył do Svena Hannawalda i Kamila Stocha – zwycięzców wszystkich konkursów jednej edycji Turnieju Czterech Skoczni. W sobotę w Predazzo Kobayashi znalazł się w innym prestiżowym towarzystwie – zawodników, którzy wygrali sześć kolejnych konkursów Pucharu Świata. Tworzy je wraz z Janne Ahonenem, Mattim Hauatamaekim, Thomasem Morgensternem i Gregorem Schlierenzauerem.

Małysz wspomina złoto Stocha: Kamil skakał jak naładowany Kwestia triumfu na Trampolino Dal Ben rozstrzygnęła się właściwie wraz z ostatnim skokiem... pierwszej serii. Kobayashi pofrunął na 135. metr i objął prowadzenie z gigantyczną przewagą. Kropkę nad "i" postawił w rundzie finałowej. Uzyskał aż 136 metrów i wyrównał rekord skoczni należący od 2003 roku do Adama Małysza. Ostatecznie Japończyk wygrał z przewagą aż 26,5 punktu nad Kubackim.

Kto jako pierwszy powstrzyma Japończyka? Być może właśnie Kubacki, który po raz trzeci w tym roku stanął na pucharowym podium. Do czołowej trójki powrócił Kamil Stoch. Drugi skok mistrza olimpijskiego dał powody do optymizmu. 133,5 metra w świetnym stylu było nawiązaniem do najlepszych czasów skoczka z Zębu i pozwoliło wyprzedzić Stefana Krafta.

Progres w stosunku do Turnieju Czterech Skoczni wykonał też Piotr Żyła. Siódma lokata pozwoliła mu utrzymać pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Wyprzedza w niej Stocha o jedno "oczko". W sobotę w drugiej serii skakał jeszcze jeden Polak – Stefan Hula, który zajął 29. miejsce.

Pucharowych punktów nie zdołali wywalczyć Maciej Kot – 34. lokata oraz Jakub Wolny sklasyfikowany sześć pozycji niżej.

W niedzielę drugi dzień zmagań w Predazzo. Transmisja od 16:25 w TVP1, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji oraz od 17:00 w TVP sport.

Adam Małysz: Kobayashi z innej planety, ale cierpliwie czekamy