tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polacy w bazie pod K2. Dalszy postęp rosyjskiej eskapady

Paweł Dunaj i Marek Klonowski, uczestnicy wyprawy Baska Alexa Txikona na jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik K2 (8611 m) dotarli do bazy – poinformowała rosyjsko-kazachsko-kirgiska ekspedycja, która doszła pod szczyt w poniedziałek. Wkrótce ma do nich dołączyć Waldemar Kowalewski.
K2/Czogori (fot. Getty Images)

Paweł Dunaj i Marek Klonowski, uczestnicy wyprawy Baska Alexa Txikona na jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik K2 (8611 m) dotarli do bazy – poinformowała rosyjsko-kazachsko-kirgiska ekspedycja, która doszła pod szczyt w poniedziałek. Wkrótce ma do nich dołączyć Waldemar Kowalewski.

O kolejnym Polaku napisał na profilu na Facebooku Txikon. Kowalewski wszedł już na cztery ośmiotysięczniki: Mount Everest (2014), Lhotse i Broad Peak (2017) oraz Manaslu (2016, bez dodatkowego tlenu). Dunaj i Klonowski nie mają jeszcze w dorobku takiego osiągnięcia.

Jak poinformowano na stronie ekspedycji, której kierownikiem sportowym jest Kazach Wasilij Piwcow, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, Kowalewski otrzymał już wszystkie wymagane zezwolenia umożliwiające wspinaczkę i wyruszył w stronę bazy pod K2 z miasta Skardu, gdzie znajduje się lotnisko, do Ascole (3040 m n.p.m.).

Obydwa zespoły - rosyjsko-kazachsko-kirgiski oraz hiszpańsko-polski – spotkały się 6 stycznia w Skardu. Z wpisów zamieszczanych na portalach społecznościowych wynika, że obydwie wyprawy mają współdziałać na drodze prowadzącej Żebrem Abruzzi. Jak powiedziała PAP Jelena Łaletina, wyprawa rosyjska ma trwać 45 dni, a jej zakończenie zaplanowano na 28 lutego. Txikon zapowiada wspinaczkę do marca, ale nie sprecyzował informacji o terminie końcowym.

Wyprawy Piwcowa oraz Txikona to piąta w historii próba zimowego wejścia na ośmiotysięcznik o charakterystycznym kształcie piramidy, nazywany w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków – Qogir ("Wspaniała Góra").

Po raz pierwszy atakowała ją, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa grupa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem. Udało się wówczas założyć obóz czwarty na 7650 m – na tę wysokość dotarli Marcin Kaczkan, Denis Urubko i Piotr Morawski, który zginął 8 kwietnia 2009 roku na Dhaulagiri. Do dziś jest to zimowy rekord wysokości na tej górze.

W 2012 roku próbę podjęli Rosjanie, a na przełomie 2017/18 ponownie biało-czerwoni z Urubką w składzie od strony pakistańskiej. K2 to jedyny szczyt powyżej 8000 m, na którym zimą nie stanął żaden człowiek. Polacy o tej porze roku zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi na świecie.

Brawurowy zjazd Andrzeja Bargiela z K2 [wideo]

podobne informacje

Cele polskich himalaistów w 2019 roku: zimowe K2 i nowa droga na Annapurnie

Bez możliwości powrotu. 10 lat od największej katastrofy na K2

Stan Gukowa stabilny. Pozytywne prognozy dla himalaisty

Rosyjski himalaista uratowany. Aleksander Gukow jest w stanie ciężkim