tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Puchar Świata: Norwegom Zakopane kojarzy się ze świętem skoków

Trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl ma ambitne plany na konkursy Pucharu Świata w Zakopanem w najbliższy weekend. Celem są miejsca na podium zarówno drużynowo, jak i indywidualnie.
Kamil Stoch (fot. Getty Images)

Wellinger, Prevc, Schlierenzauer nie wystąpią w Zakopanem

Mistrzostwa Norwegii na dużej skoczni rozegrane we wtorek w Trondheim dały wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a zwłaszcza po niezbyt dobrym dla nas Turnieju Czterech Skoczni. Do Zakopanego wysyłamy najsilniejszy obecnie skład - powiedział Stoeckl.

Po raz kolejny nie ma w nim Daniela Andre Tande, który we wtorek zajął szóste miejsce i zdaniem szkoleniowca nie doszedł jeszcze do formy po chorobach w lecie.

Ostatnio Daniel trenował w Oslo, Vikersund, a we wtorek w Trondheim, lecz jego skoki nie były na poziomie PŚ. Dlatego pozostanie w domu - wyjaśnił Stoeckl.

Powiedział też, że największe nadzieje wiąże z Robertem Johanssonem. – On skacze bardzo równo i dochodzi do wysokiej formy. Trzecie miejsce we wtorek było spowodowane upadkiem w pierwszej serii i utratą ważnych punktów, ale był tego dnia najlepszy i sądzę, że w Zakopanem ma duże szanse na podium.

Norwegię będą reprezentować Andreas Stjernen, który we wtorek zdobył złoty medal mistrzostw kraju oraz Johansson, Anders Fannemel, Marius Lindvik, Halvor Egner Granerud i Johann Andre Forfang.

Konkursy skokow w Zakopanem są zdaniem norweskich mediów co roku wielkim świętem skoków.

"Tam tysiące rozentuzjazmowanej publiczności dopingują wszystkich i cieszą się byciem razem na miejscu i przeżywaniem tego sportu, który w Polsce jest wielki, a każdy konkurs staje się spektaklem" - podkreślił dziennik internetowy "Nettavisen".

Norweskie media co roku zazdroszczą polskim organizatorom. Jak skomentował dziennik "Aftenposten", kiedy na skoki w Norwegii ciężko jest sprzedać nawet połowę biletów, to w Polsce rozchodzą się wszystkie w kilka godzin.

Zdaniem norweskich mediów "podobne szaleństwo mieliśmy okazję przeżyć kilkakrotnie i my. Było to w czasach, kiedy na skoczni Holmenkollen w Oslo skakał Adam Małysz wznoszony tysiącami biało-czerwonych flag, a nasza skocznia na kilka godzin stawała się polska".

Puchar Świata w Zakopanem: Wielka Krokiew w pełnej krasie [wideo]

podobne informacje

Natalia Maliszewska: Puchar Świata? To mi się nie udało. Ja to sobie wypracowałam

Kamil Stoch: od początku zimy borykam się z problemami

Puchar Świata w Lahti: znakomity Stoch. Polak dogonił legendę

PŚ w Lahti: dobry skok Kamila Stocha w serii próbnej. Najlepszy Anze Lanisek