tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kamil Stoch może dogonić Noriakiego Kasaiego w klasyfikacji wszech czasów Pucharu Świata

Kamil Stoch zasygnalizował podczas konkursów w Predazzo dobrą formę i wiele wskazuje na to, że włączy się do walki o zwycięstwo w Zakopanem. Jeśli stanie na podium, w klasyfikacji wszech czasów dogoni dwie legendy skoków narciarskich. Transmisje od piątku w TVP 1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Kamil Stoch będzie jednym z faworytów zmagań w Zakopanem (fot. Getty)

Puchar Świata w Zakopanem: sprawdź plan transmisji

Trzykrotny mistrz olimpijski jest od inauguracji sezonu w bardzo dobrej dyspozycji. Wystarczy zauważyć, że tylko w jednym konkursie wypadł poza "dziesiątkę" – w Bischofshofen zajął dwunaste miejsce. Pięciokrotnie stawał na podium. Najlepiej poszło mu w Ruce, gdzie przegrał tylko z doskonale spisującym się w tym roku Ryoyu Kobayashim.

Kibice, którzy śledzili skoki Stocha w 67. Turnieju Czterech Skoczni, mogli drżeć o formę. W Predazzo znów pokazał się z dobrej strony i konkursy ukończył na trzecim miejscu. Tym samym przed weekendowymi skokami na Wielkiej Krokwi jest wymieniany wśród faworytów.

Stoch w Zakopanem może świętować wyjątkowy jubileusz. Jeśli w niedzielnym konkursie uda mu się stanąć na podium, to odnotuje dziesiąte w karierze miejsce w "trójce" zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Polsce. Stoi też przed szansą dogonienia dwóch legendarnych skoczków, którzy mogą pochwalić się nieco lepszym bilansem w pucharowym cyklu.

Janne Ahonnen ma na koncie najwięcej miejsc na podium w zawodach Pucharu Świata (fot. Getty) Stoch 62 razy stał na podium zawodów Pucharu Świata. Pod tym względem jest dziesiąty w klasyfikacji wszech czasów. Przed nim są dwaj wybitni – Noriaki Kasai i Andreas Goldberger. Japończyk i Austriak wyprzedzają go o jedno podium. Polak w tej trójce może pochwalić się jednak największą liczbą triumfów – ma ich 31. Goldberger triumfował 20 razy, a Kasai 17.

Liderem zestawienia jest Janne Ahonen (108). Jako jedyny ma ponad sto miejsc w czołowej "trójce". Drugą pozycję zajmuje Adam Małysz (92), a trzeci jest Gregor Schlierenzauer (88). W klasyfikacji triumfatorów najlepszy bilans ma Schlierenzauer, który pucharowe konkursy wygrywał aż 53-krotnie. Za nim sklasyfikowani są Fin Matti Nykanen (46) i Małysz (39). Stoch zajmuje szóste miejsce i w tym sezonie może jeszcze wyprzedzić Jensa Weissfloga (33) i Ahonnena (36).

W piątek w Zakopanem odbędą się kwalifikacje, na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy, a dzień później skoczkowie będą walczyć o triumf w zawodach indywidualnych. Transmisje w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Skoczkowie z największą liczbą miejsc na podium PŚ:

Zawodnik Kraj Liczba miejsc na podium
Janne Ahonen Finlandia 108
Adam Małysz Polska 92
Gregor Schlierenzauer Austria 88
Simon Amman Szwajcaria 80
Matti Nykanen Finlandia 76
Thomas Morgenstern Austria 76
Jens Weissflog Niemcy 73
Andreas Goldberger Austria 63
Noriaki Kasai Japonia 63
Kamil Stoch Polska 62

Puchar Świata w Zakopanem w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji!
Wygrana Kubackiego nie jest zaskoczeniem. Forma Polaka rośnie
Tajner przed PŚ w Zakopanem: Kamil Stoch jest moim faworytem
Walter Hofer o Małyszu: to, co zrobił dla skoków, jest niezwykłe
Skoczkowie odcięci od zgiełku przed Pucharem Świata w Zakopanem. Zakaz zbliżania się do skoczni
Sebastian Mila w Zakopanem! Pierwsze próby na śniegu [WIDEO]

podobne informacje

Kamil Stoch: od początku zimy borykam się z problemami

Puchar Świata w Lahti: znakomity Stoch. Polak dogonił legendę

PŚ w Lahti: dobry skok Kamila Stocha w serii próbnej. Najlepszy Anze Lanisek

Puchar Świata w Lahti: Daniel Andre Tande i Andreas Stjernen wycofali się z zawodów