tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Infantino: większość federacji zgadza się na udział 48 drużyn w mistrzostwach świata

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianni Infantino powiedział, że większość krajowych federacji popiera pomysł rozszerzenia liczby uczestników mundialu 2022 w Katarze z 32 do 48 drużyn, a także rozegranie części meczów w innych krajach.
Gianni Infantino (fot. Getty Images)

Puchar Azji: znamy wszystkich uczestników 1/8 finału

Infantino wziął udział w konferencji prasowej w marokańskim Marrakeszu, po spotkaniu władz FIFA z udziałem około 60 federacji piłkarskich.

Jak przyznał, Katarczycy są otwarci na większy format turnieju. FIFA podejmie decyzję nie później niż w czerwcu.

– Większość związków piłkarskich na całym świecie ma nadzieję na otwarcie mundialu na więcej drużyn – powiedział Infantino, narzekając, że mistrzowie kontynentów, jak Kamerun, Chile i Stany Zjednoczone, po przegranych eliminacjach nie wystąpili w MŚ 2018 w Rosji.

– Jeśli uda się zorganizować 48-drużynowe mistrzostwa świata w Katarze z meczami w sąsiednich krajach, będzie świetnie – dodał.

Szef FIFA w poprzednich tygodniach wspominał już o tym, że większość federacji jest przychylna pomysłowi poszerzenia turnieju.

Perspektywy światowej federacji komplikują jednak kwestie polityczne. Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Egipt prowadzą bojkot dyplomatyczny i handlowy Kataru, któremu zarzuca się wspieranie terroryzmu. Katar temu zaprzecza.

– Robimy futbol, a nie politykę – podkreślił w czwartek Infantino. Mistrzostwa świata 2022 mają się rozpocząć 21 listopada i potrwać do 18 grudnia. Ubiegłoroczny mundial w Rosji wygrała Francja.

Już wcześniej FIFA zdecydowała, że 48 reprezentacji wystąpi na MŚ 2026, które wspólnie zorganizują Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk.