1
2
3

Ligue 1: AS Monaco – RC Strasbourg 1:5. Klęska drużyny Glika – kryzys trwa

AS Monaco w 21. kolejce Ligue 1 podejmowało na Stade Louis II RC Strasbourg. Gospodarze ponieśli klęskę 1:5 (1:2) i wciąż znajdują się w strefie spadkowej ligi francuskiej. Cały mecz w barwach Monaco zagrał Kamil Glik.
Kamil Glik z AS Monaco (fot. PAP/EPA)

Imponująca gra ofensywnego tercetu – pogrom na Parc des Princes

Jak grał Glik?

Polski obrońca nie miał łatwego zadania, gdy od 7. minuty Monaco musiało sobie radzić w osłabieniu po czerwonej kartce dla 36-letniego środkowego obrońcy – Naldo. Polak w tej sytuacji zarobił nawet żółtą kartkę za protesty w kierunku sędziego. Nie miał jednak racji, gdyż arbiter słusznie wyrzucił z boiska Brazylijczyka. Później drużyna Glika szybko straciła dwie bramki. Ciężko w obu sytuacjach bezpośrednio winić za to Polaka. Jednak trzeba oddać, że w dużym stopniu odpowiada za organizację linii obrony i krycie we własnym polu karnym. A dokładnie słabe krycie i ustawienie defensywy doprowadziło do tych sytuacji. Trzeci gol to już indywidualny błąd kolegi Glika z drużyny – Cesca Fabregasa i piękny strzał z dystansu. Czwarta to kompromitacja całego zespołu, gdy po pięknym rajdzie gola zdobył Ludovic Ajorque. Przy piątym podręcznikowa kontra znów zaskoczyła pogrążoną w chaosie obronę gospodarzy. Ogólnie – bardzo słaby występ polskiego obrońcy w tym meczu. Ocena SPORT.TVP.PL: 2/10

Już na początku spotkania doszło do sytuacji, która znacząco wpłynęła na przebieg spotkania. W 7. minucie obrońca sprowadzony niedawno do Monaco Naldo nieprzepisowo zatrzymał wychodzącego na sam na sam z bramkarzem zawodnika rywali i arbiter spotkania nie miał wyjścia, jak pokazać mu czerwoną kartkę. Dodatkowo za zbyt energiczne protesty żółtym kartonikiem został ukarany Kamil Glik.

W tym momencie posypał się plan zespoły Thierry'ego Henry'ego na to spotkanie, co od razu wykorzystali goście. W 12. minucie dalekie dośrodkowanie Kenny Laly kapitalnie wykorzystał głową Ludovic Ajorque. Diego Benaglio mógł jedynie bezczynnie patrzeć, jak piłka wpada w okienko strzeżonej przez niego bramki.

Zanim gospodarze zdołali się pozbierać kolejny cios zadali piłkarze ze Strasburga. W 17. minucie Youssouf Fofana wrzucił piłkę w okolice linii pola karnego, a Adrien Thomasson precyzyjnym strzałem głową podwyższył prowadzenie gości.

Na szczęście dla kibiców gospodarzy – piłkarze AS Monaco zdołali się dość szybko zorganizować i przejść do odrabiania strat. Piękne prostopadłe podanie od Youri Tielemansa wykorzystał w 22. minucie Falcao. Kolumbijczyk sprytnym strzałem pokonał Matza Selsa.

W drugiej części gry piłkarze Monaco rzucili się, by zdobyć wyrównującą bramkę. Jednak to znów goście zdołali strzelić gola. W 63. minucie Cesc Fabregas dał sobie odebrać piłkę we własnym polu karnym a chwilę później Ibrahim Sissoko pięknym strzałem w okienko podwyższył na 3:1 dla Strasbourga.

To nie był jeszcze koniec upokorzeń Monaco, które straciło pomysł na grę. W 68. minucie znów na listę strzelców wpisał się Ajorque. 24-letni napastnik przeprowadził niesamowity rajd prawie od własnego pola karnego, po drodze mijając trzech rywali. A na koniec ładnym strzałem pokonał Benaglio.

Chwilę później siły na boisku się wyrównały. Czerwoną kartkę za bardzo ostry faul otrzymał obrońca RC Strasbourg – Stefan Mitrović. Jednak wykluczenie Serba nie miało już wpływu na końcowe rozstrzygnięcie tego spotkania. Tym bardziej, że w doliczonym czasie gry AS monaco dobił piąty gol gości autorstwa Youssoufa Fofany.

Goście wywieźli ze Stade Louis II cenne trzy punkty. AS Monaco wciąż jest w głębokim kryzysie. Był to piąty mecz z rzędu, w którym drużyna z Księstwa nie potrafi pokonać rywali.

Sytuacja w tabeli Ligue 1

Po porażce AS Monaco pozostaje na 19. miejscu w Ligue 1, w strefie spadkowej. Z kolei RC Strasbourg awansował na piąte miejsce w tabeli.

W innych sobotnich spotkaniach ligi francuskiej Paris Saint-Germain rozbiło na Parc des Princes Guingamp 9:0 (3:0) i umocniło się na pozycji lidera. Z kolei Nimes przegrało u siebie z Toulouse 0:1 (0:1), a Reims zremisowało na własnym stadionie z Niceą 1:1 (1:0).

"Tajemnice sportu". Skandal w Anglii? "Zaakceptowałem decyzję, ale nie cieszyłem się"