tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

17 lat temu Adam Małysz wygrał w Zakopanem [wideo]

17 lat temu "małyszomania" sięgała zenitu. Adam Małysz miał na koncie już 20 zwycięstw w Pucharze Świata, ale wszyscy oczekiwali wygranej na własnym terenie – w Zakopanem. Udało się 20 stycznia 2002 roku. Blisko 100 tysięcy kibiców pod Wielką Krokwią obejrzało zaciekłą rywalizację Polaka ze Svenem Hannawaldem.
Zakopane 2002: 100 tysięcy kibiców i zwycięstwo z Hannawaldem [wideo]
Adam Małysz po zwycięstwie w Zakopanem w 2002 roku (fot. PAP)

Ciśnienie na skoczku z Wisły zwiększyło się dzień wcześniej. Wszyscy oczekiwali od niego triumfu, ale nie włączył się w walkę o podium. Zajął siódme miejsce ze stratą ponad 13 punktów do trzeciego Andreasa Widhoelzla. Wygrał Matti Hautamaeki, który o zaledwie 0,4 pkt wyprzedził Hannawalda.

Drugi konkurs zapowiadał się znakomicie. Małysz za wszelką cenę chciał spełnić oczekiwania swoje i publiczności, Hannawald po nieznacznej przegranej liczył na "odkucie się", a zwycięzca z soboty miał nadzieję na dublet.

Polak "rakietę" odpalił w pierwszej serii, w której uzyskał 131 metrów. Wyzwanie Małyszowi rzucił Hannawald, który tracił 1,3 pkt po skoku na 130 m.

W drugiej serii Niemiec nacisnął ponownie – 125 metrów. Półtora metra bliżej wylądował Małysz. Po jego próbie rozpoczęło się nerwowe oczekiwanie na wyniki. – Czy jest wystarczająco? Za moment zobaczymy – komentował Włodzimierz Szaranowicz. Ostatecznie Małysz wygrał o 0,6 pkt.

Jego gest radości, ucałowanie ziemi, zapadł w pamięci kibiców. Było to jego pierwsze z czterech zwycięstw na skoczni Stanisława Marusarza.

Retro TVP: zwycięstwo Kamila Stocha na Wielkiej Krokwi w 2012 roku!

podobne informacje

Natalia Maliszewska: Puchar Świata? To mi się nie udało. Ja to sobie wypracowałam

Kamil Stoch: od początku zimy borykam się z problemami

Puchar Świata w Lahti: znakomity Stoch. Polak dogonił legendę

PŚ w Lahti: dobry skok Kamila Stocha w serii próbnej. Najlepszy Anze Lanisek