tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Monika Skinder ze srebrnym medalem mistrzostw świata juniorów w biegach narciarskich

Monika Skinder zdobyła srebrny medal mistrzostw świata juniorów w sprincie techniką klasyczną w Lahti. Powtórzyła tym samym wynik Justyny Kowalczyk, która tego samego dokonała w 2003 roku. Pozostałe trzy biało-czerwone – Izabela Marcisz, Weronika Kaleta i Eliza Rucka – rywalizację zakończyły w ćwierćfinałach. Złoty medal wywalczyła Norweżka Kristine Skistad.
Monika Skinder (fot. Instagram)

Lindsay Vonn zakończy karierę? "To mógł być mój ostatni start"

Eliminacje poszły po myśli Polek. Wszystkie zdołały zakwalifikować się do czołowej "trzydziestki", dzięki czemu zapewniły sobie udział w ćwierćfinale. Najszybsza w biegu indywidualnym na 1,4 km okazała się Szwedka Frida Karlsson, która o 3,40 sekundy wyprzedziła drugą Skistad (Norwegia). Skinder zajęła szóste miejsce z czasem o 6,18 sekundy słabszym od zwyciężczyni. Kaleta była 18., Rucka 23., a Marcisz 27.

Ćwierćfinały przeszła tylko jedna z polskich biegaczek. Skinder sukces osiągnęła mimo… wywrotki tuż po starcie. Polka zdołała dogonić rywalki i w szybkim biegu na mecie ustąpiła jedynie reprezentantce Finlandii – Anicie Korvie. Prawdziwy koncert dała w półfinale. Tam wygrała bieg, zostawiając za swoimi plecami zarówno Skistad, jak i trzecią zawodniczkę kwalifikacji – Linn Svahn (Szwecja).

W biegu finałowym mocne tempo od początku narzuciła Skistad. Skinder zdołała jednak utrzymać tempo i na finiszu włączyć się w walkę o medale. Linię mety przekraczała jako druga, dzięki czemu zdołała wywalczyć srebro mistrzostw świata juniorów. Podium uzupełniła Korva.


Polka powtórzyła tym samym wyczyn Justyny Kowalczyk, która swoją pełną sukcesów karierę zaczynała właśnie od srebrnego medalu MŚJ w sprincie, który wywalczyła w 2003 roku.

Sprinty stylem klasycznym były pierwszą konkurencją rozgrywaną na MŚJ w Lahti.

MŚJ – sprint techniką klasyczną kobiet:
1. Kristine Skistad (Norwegia)
2. Monika Skinder (Polska)
3. Anita Korva (Finlandia)
4. Linn Svahn (Szwecja)
5. Frida Karlsson (Szwecja)
6. Anastazja Feljewa (Rosja)

podobne informacje

Polski Związek Narciarski ogłosił reprezentację Polski na mistrzostwa świata w Seefeld

Plan transmisji z mistrzostw świata w Seefeld [transmisja, na żywo, online, gdzie oglądać]

Ski Classics Toblach – Cortina odwołany. Zagrożenie lawinowe

PŚ w biegach narciarskich: sztafety dla Norweżek i Rosjan