tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Skoki narciarskie w tunelu? Rewolucyjny pomysł polskich architektów

Dwóch architektów z Polski chce zrewolucjonizować dyscyplinę i na rozbiegach skoczni montować specjalne osłony. Pomysł został już przedstawiony władzom FIS, a pierwszy tunel miałby pojawić się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Nie wszyscy są jednak zachwyceni. – To chory pomysł, nie wiem czemu ma służyć – twierdzi Rafał Kot, ekspert TVP Sport.
Puchar Świata, Zakopane. Rewolucyjny pomysł. Skoki w tunelu?!
Skoki narciarskie w... tunelu? Na taki pomysł wpadło dwóch architektów z Polski (fot. Getty/TVP Sport)

Puchar Świata w Zakopanem: Polacy najgorzej od dekady

Architekci z Bydgoszczy – Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak – chcą zadaszenia rozbiegu od belki startowej aż do progu, z którego wybijają się skoczkowie. Najazd miałby zostać w tunelu.

Głównymi plusami takiego rozwiązania jest większa kontrola nad torami, które nie byłyby narażone na opady deszczu i śniegu. Zawodnicy oczekujący na start mogliby też chronić się przed wiatrem i niską temperaturą. – To wyrównałoby prędkości najazdowe, a zarazem szanse poszczególnych skoczków w zawodach – przekonuje Sajdak. Obecnie za utrzymanie najazdów odpowiadają tzw. porządkowi, którzy przy pomocy dmuchaw oraz szczotek usuwają śnieg i osuszają najazd.

Przy obfitych opadach ich praca nie jest jednak wystarczająca. Podczas konkursu w Bischofshofen przekonał się o tym Japończyk Ryoyu Kobayashi. Z powodu wody w torach miał znacznie niższą prędkość na rozbiegu, co przełożyło się na krótszy skok.

Piotr Żyła na belce startowej (fot. Getty) – Możemy usunąć około 90-95 procent opadów. Najbardziej niebezpieczny jest mokry śnieg, a takie rozwiązanie pozwoliłoby przed nim uchronić – przyznał w rozmowie z Sebastianem Parfjanowiczem z TVP Sport Walter Hofer, szef pucharowego cyklu.

Architekci pomysł zaprezentowali już Światowej Federacji Narciarskiej (FIS) podczas kongresu w Zurychu. – Pojawiło się wiele pozytywnych opinii. Warto zauważyć, że tunel jest rozkładany i przezroczysty. Skoczek jest w nim widoczny – dodał Adam Małysz.

Rozwiązanie jest bezpieczne dla zawodników. Jak zapewniają pomysłodawcy, nie ma groźby, aby skoczek uderzył w konstrukcję podczas wybijania się z progu. Instalacja miałaby średnicę około czterech metrów. Pomysł jest jeszcze konsultowany z ośrodkami naukowymi oraz z realizatorami transmisji telewizyjnych, którzy muszą rozwiązać problem pokazywania skoczków znajdujących się tunelu.

Pierwsza tego typu konstrukcja miałaby się pojawić na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (fot. Getty) Nie wszyscy podzielają jednak ten entuzjazm. – To jest chory pomysł. Skoki mają być skokami, nie zatracajmy wszystkiego, co w tej dyscyplinie piękne. Zawodnik ma kontakt z naturą, a jadąc w takim szklanym "rękawie" nagle wypadnie np. w śnieżycę. Nie wiem czemu to ma służyć – stwierdził ekspert TVP Sport, Rafał Kot.

Prototyp tunelu mógłby powstać za 2-3 lata na rozbiegu Wielkiej Krokwi. Jak przyznał Sajdak, Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem dał "zielone światło".

– To oczywiście jest sensowne, ale takie tunele musiałyby powstać na wszystkich skoczniach. Jest to ciekawe rozwiązanie, ale nie jesteśmy zdecydowani, aby je popierać – dodał prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.

Puchar Świata, Zakopane. Kulisy transmisji Telewizji Polskiej
Puchar Świata, Zakopane. Skok Pawła Wąska w drugiej serii [wideo]
Kamil Stoch po konkursie w Zakopanem: są rzeczy, których jeszcze nie potrafię [wideo]
Puchar Świata, Zakopane. Stefan Horngacher: normalnie Polacy oddają lepsze skoki
Puchar Świata, Zakopane. Stefan Kraft: staję się coraz lepszy. Było perfekcyjnie

podobne informacje

Kamil Stoch: od początku zimy borykam się z problemami

Puchar Świata w Lahti: znakomity Stoch. Polak dogonił legendę

PŚ w Lahti: dobry skok Kamila Stocha w serii próbnej. Najlepszy Anze Lanisek

Puchar Świata w Lahti: Daniel Andre Tande i Andreas Stjernen wycofali się z zawodów