tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Igrzyska Europejskie w Polsce? Katowice zgłosiły chęć organizacji

Jak informuje portal insidethegames.biz, Katowice będą starać się o organizację igrzysk europejskich w 2023 roku. Wstępne rozmowy w tej sprawie prowadzili w Rzymie wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Tomasz Poręba i wiceprezydent Katowic – Mariusz Skiba.
Ogień olimpijski w Pjongczangu (fot. Getty Images)

Kamil Stoch przekuje porażkę w medal mistrzostw świata?

Po fiasko, do jakiego doszło przy próbie wywalczenia prawa do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Małopolsce, a także przy staraniach o Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (YOG) 2018 w Poznaniu, Polska wciąż ma szanse na goszczenie w niedalekiej przyszłości wielkich, multidyscyplinarnych zawodów. Tym razem chodzi o igrzyska europejskie, których trzecia edycja odbędzie się w 2023 roku.

Wiceprezes PKOl i wiceprezydent Katowic byli w Rzymie, gdzie spotkali się z przedstawicielami Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC). Polska delegacja miała rozmawiać na temat organizacji w Katowicach igrzysk europejskich w 2023 roku.

– To pierwszy krok w tym procesie. W najbliższych tygodniach będzie jeszcze wiele pytań, na które należy odpowiedzieć – mówi, cytowany przez insidethegames.biz, Poręba. – Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy przyjechać do Rzymu i dowiedzieć się więcej o igrzyskach europejskich. Na poważnie chcemy kontynuować ten proces – zapewnił.

Angelika Wątor po zdobyciu złota igrzysk europejskich 2015 (fot. Getty Images)

Choć sekretarz generalny EOC, Raffaele Pagnozzi, uważa, że nie brakuje kandydatów, Katowice jak dotychczas są jedynym pretendentem, o którym mówi się w mediach. – Rozważamy włączenie się w starania o organizację igrzysk europejskich w 2023 roku w naszym mieście – potwierdził wiceprezydent Katowic w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Oficjalne kandydatury należy złożyć do 28 lutego. Wyboru EOC dokona 20 czerwca, jeszcze przed rozpoczęciem drugiej edycji imprezy. Ta odbędzie się od 21 do 30 czerwca w Mińsku. Pierwsze igrzyska europejskie rozegrane zostały Baku w 2015 roku.

Oferta Katowic, o ile zostanie oficjalnie złożona, z pewnością będzie jednym z faworytów. Samo miasto ma szerokie doświadczenie w organizacji wydarzeń sportowych. W tym roku w mieście odbędzie się Światowa Konferencja Antydopingowa.

RUSADA "odwieszona". "To fatalna decyzja"

podobne informacje

ME: kajakarze powalczą o medale i kwalifikacje na igrzyska