tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

30 tysięcy osób zostanie przesłuchanych. Wielka seksafera w koreańskim sporcie

Korea Południowa zapowiedziała przeprowadzenie największego w historii śledztwa dot. wykorzystywania seksualnego w sporcie. Jedna z gwiazd łyżwiarstwa na krótkim torze oskarżyła swojego byłego trenera o nadużycia, co wywołało falę podobnych relacji od innych sportowców.
Suk Hee Shim i Ye Jin Kim podczas zawodów (fot. Getty Images)

Igrzyska Europejskie w Polsce? Katowice zgłosiły chęć organizacji

Celem dochodzenia, jak przyznała przewodnicząca krajowej Komisji Praw Człowieka Choi Young-ae, będzie odniesienie się do systematycznych i trwałych nadużyć w sporcie, które od wielu lat nie były ujawniane przez ofiary w obawie przed wykluczeniem ze sportu. – Przeprowadzimy wielowątkowe śledztwo na największą skalę – przyznała na wtorkowej konferencji prasowej.

Jej zdaniem, w trakcie śledztwa przesłuchanych może zostać nawet ok. 30 tysięcy osób, tj. zawodniczek i zawodników ze wszystkich dyscyplin, trenerów, oficjeli i innych.

Skandal wybuchł po tym, jak medalistka olimpijska z Soczi i Pjongczangu w short tracku 21-letnia Shim Suk-hee (m.in. dwa złote krążki igrzysk w sztafecie) w grudniu oskarżyła swojego byłego trenera Cho Jae-beomo o napaść na tle seksualnym. Były szkoleniowiec kadry został skazany we wrześniu na 10 miesięcy za napaść, tj. uderzenie i kopnięcie podczas treningu. Cho zaprzeczył z kolei oskarżeniom o molestowanie seksualne.

Od tego czasu coraz więcej sportowców z różnych dyscyplin, np. z judo, łucznictwa, taekwondo czy zapasów, zgłosiło przypadki napaści i wykorzystywania seksualnego – poinformowały południowokoreańskie media.

Według Choi Young-ae, prowadzący dochodzenie członkowie Komisji Praw Człowieka podejmowaliby m.in. działania obejmujące ochronę ofiar oraz szybko przekazywali informacje policji i prokuraturze.

Prezydent Mun Dze In powiedział w ubiegłym tygodniu, że historia nadużyć była haniebną plamą na "jasnym obrazie" sportowej potęgi Korei Południowej i wezwał do dokładnego zbadania i nałożenia surowych kar.

"Złowione w sieci". Skoki w Zakopanem, Monika Skinder i jej sukces