tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: Chorwaci oskarżają sędziów: powinni siedzieć! To była kradzież w biały dzień

Trener chorwackich piłkarzy ręcznych Lino Cervar obarczył winą za porażkę z Niemcami prowadzących mecz duńskich sędziów Martina Gjedinga i Madsa Hansena. Jego zespół – po bardzo kontrowersyjnych decyzjach arbitrów w ostatniej minucie meczu – przegrał 21:22 i stracili szanse na półfinał. Ich kosztem awansowali Niemcy.
Trener chorwackich piłkarzy ręcznych, Lino Cervar (fot. PAP/EPA)

Czterej pancerni i MŚ2009. Jak ręczni tłumaczyli Tłuczyńskiemu seriale Barei

Do poniedziałkowego wieczoru Gjeding i Hansen uznawali byli za najlepszy duet sędziowski na świecie. Bezstronni, sprawiedliwi – w minionych latach wielokrotnie dali temu przykład. W ostatniej minucie poniedziałkowego spotkania podjęli jednak dwie decyzje, które znacząco pomogły Niemcom w odniesieniu zwycięstwa.

(fot. PAP/EPA) Najpierw odgwizdali Chorwatom niezwykle wątpliwy faul w ataku, po którym Niemcy rzucili na 22:20. Choć Zlatko Horvat odpowiedział od razu, to Gjeding i Hansen pozwolili gospodarzom rozgrywać ostatni atak przez 35 sekund, aż do końcowej syreny. Chorwaci byli sfrustrowani.

Niemcy w tym czasie wykonali 12 podań, ale choćby raz nie przekroczyli linii dziewiątego metra. Przez ostatnie 12 sekund, mimo sygnalizacji gry pasywnej, podawali do tyłu. Cervar w tym czasie o mało nie pobił obserwatora IHF...

Po meczu trener Chorwatów stwierdził: – Nawet nie chce mi się gadać. To najlepsza para świata... Nie przez przypadek po raz trzeci prowadzili mecz Niemców na mistrzostwach. Nie powinni, a muszą zostać ukarani i usunięci. Nie mają żadnej wiarygodności, żeby sędziować. Nie mają też żadnej moralności.

IHF, oficjalny organizator mistrzostw, jego wypowiedzi z pomeczowej konferencji nie zamieścił na swojej stronie internetowej. Zapytany o możliwą karę od IHF za krytykę sędziów, Cervar odpowiedział: – IHF nie może mnie ukarać. Działam w piłce 45 lat i mogę mówić, co chcę. Nie oskarżam ich, nie jestem głupi. Jestem za to oburzony. Za to, co zrobili, powinni siedzieć. To była kradzież w biały dzień.

(fot. PAP/EPA)

Na koniec rzucił: – Już w 2009 roku Duńczycy próbowali nas oszukać. To znaczy, że jest ciągłość. O co mu chodziło? Cervar miał na myśli finał MŚ 2009 w Chorwacji, który Chorwaci przegrali z Francuzami. Zdaniem Cervara – przez decyzje prowadzących mecz... Duńczyków – Pera Olsena i Larsa Eljby Pedersena. To jednak bzdura.

Cervar nie pamięta, że na wspomnianych mistrzostwach, trzy mecze – na otwarcie z Koreą Południową, na koniec pierwszej rundy ze Szwecją i półfinał z Polską – sędziowali Chorwatom Niemcy Frank Lemme i Bernd Ullrich. Po każdym z nich byli głośno krytykowani za ewidentne wspieranie gospodarzy. Bogdan Wenta po półfinale stwierdził: – Scenariusz tego meczu powstał dawno temu, a my graliśmy drugoplanowe role...

Frank Lemme (fot. Getty) Już po turnieju, podczas bankietu dla czterech drużyn grających o medale, Lemme i Ullrich przepraszali polskich zawodników, w tym Mariusza Jurasika, za niektóre decyzje.

Dodatkowym smaczkiem niech będzie fakt, że Lemme i Ullrich zaraz po mistrzostwach zostali zawieszeni na pięć lat w związku z zarzutami korupcyjnymi. W 2006 roku, podczas rutynowej kontroli na lotnisku pod Moskwą, w walizce Ullricha znaleziono 50 tysięcy dolarów.

Niemcy wracali z finałowego meczu Pucharu Zdobywców Pucharów między Czechowskimi Niedźwiedziami a BM Valladolid. Pierwszy mecz, w Hiszpanii, ci pierwsi przegrali 29:36. W rewanżu musieli więc wygrać ośmioma golami. Wygrali 32:24...

10 lat od MŚ 2009 w Chorwacji. Wspominamy:
Koszmarny lot po... medal. Wenta krzyczał: lądujemy! Tak zaczęły się MŚ 2009
Minister obrony narodowej. Jak Szmal zatrzymał Rosjan i... pił alkohol
Sala tortur, burza i król. Co łączy świeczki i MŚ 2009 w Chorwacji?

podobne informacje

Bartosz Jurecki o MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: Mikkel Hansen wzbudza podziw

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: Hansen najlepszy. Sześciu finalistów w Drużynie Gwiazd

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: pogrom w finale. Duńczycy mistrzami świata

MŚ 2019 piłkarzy ręcznych: brąz dla Francuzów. Karabatić bohaterem