tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MLB: kontrakt Jackiego Robinsona może osiągnąć miliony na aukcji

Zawodowy kontrakt Jackiego Robinsona, pierwszego czarnoskórego zawodnika amerykańskiej ligi baseballu MLB, został wystawiony na aukcję w New Jersey. Kwota umowy w 1947 roku wynosiła 5000 dolarów, a obecnie cena wywoławcza tego dokumentu zaczyna się od... 5 milionów dolarów.
Jackie Robinson (fot. Getty Images)

Super Bowl 2019: gdzie, kiedy i kto zagra w finale

Zdaniem ekspertów cena kontraktu Robinsona z zespołem Brooklyn Dodgers może sięgnąć na aukcji nawet... 36 milionów dolarów – poinformował portal TMZsports.com. Organizator Goldin Auctions powiedział, że 10 procent ostatecznej ceny zostanie przekazane na fundację Jackiego Robinsona.

W latach 40. XX wieku Afroamerykanie nie mieli możliwości, ze względu na segregację i dyskryminację rasową w USA, występowania w lidze MLB i grali we własnej lidze – Negro American League.

W 1945 podpisał umowę z Montreal Royals, filialnym klubem Brooklyn Dodgers, występującym w niższej klasie niż MLB. To była już niespodzianka, ale prawdziwą sensacją okazał się kontrakt w kwietniu 1947 roku z Dodgers.

Robinson stał się jedną z gwiazd ligi, w której występował do 1956 roku. W 1962 został wprowadzony do Galerii Sław MLB. Zmarł na atak serca w 1972 roku w wieku 53 lat.

Jesienią 2017 roku jego koszulka osiągnęła na aukcji w Nowym Jorku kwotę dwa miliony i 50 tysięcy dolarów. To najwyższa cena za koszulkę baseballową z okresu po II wojnie światowej. Poprzednio rekord należał do trykotu innego gracza Dodgers, Sandy'ego Koufaxa z 1955 roku (573,6 tys. dolarów).