tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

O aferze w Zaksie zrobiło się głośno w europejskiej centrali

W siatkówce, jak na narciarskich stokach, szczyt sezonu. Liga, puchary krajowe i europejskie, losowania – jest o czym pisać. Także o tym, co dzieje się poza siatkarskimi parkietami, ale tam nadal pozytywne wieści przeplatają się z aferami.

O aferze w Zaksie zrobiło się głośno w europejskiej centrali

W siatkówce, jak na narciarskich stokach, szczyt sezonu. Liga, puchary krajowe i europejskie, losowania – jest o czym pisać. Także o tym, co dzieje się poza siatkarskimi parkietami, ale tam nadal pozytywne wieści przeplatają się z aferami.
fot. PAP/Jan Karwowsk

ZAKSA Kędzierzyn–Koźle. Trudno o bardziej jaskrawy przykład mieszania się dobrych wiadomości ze złymi. Jednego dnia klub świętuje zdobycie Pucharu Polski (gratulacje!), drugiego musi gasić pożar medialny, związany z aferą Tomasza D. Były menedżer zespołu miał przywłaszczyć pieniądze niektórych zawodników i trenera, a suma 2,5 mln złotych robi wrażenie. Sprawę bada prokuratura. Instytucja, która ma, niestety, sporo do czynienia z siatkówką w ostatnich latach. Pikanterii dodaje sama postać podejrzanego – syna wybitnego reprezentanta Polski, a obecnie cenionego komentatora oraz brata rozgrywającego kadry biało-czerwonych, dwukrotnego mistrza świata. O tej aferze, to wiem z pierwszej ręki, głośno zrobiło się nawet w europejskiej centrali siatkarskiej w Luksemburgu.

A propos CEV – bo tak się owa centrala nazywa – mamy za sobą dwa losowania turniejów finałowych mistrzostw Starego Kontynentu. Mistrzostw, które odbędą się łącznie – u kobiet i mężczyzn – aż w ośmiu (!) krajach. Do dwunastki, którą UEFA wyznaczyła na gospodarzy turnieju EURO 2020, jeszcze trochę brakuje, ale i tak problemów, przede wszystkim logistycznych, będzie co niemiara. Na razie temat siatkarskiej gigantomanii odłóżmy, skupiając się na wynikach losowania.

A te należy oczywiście oceniać w dwóch kategoriach. Nasi mistrzowie świata "z urzędu" będą faworytami tego czempionatu i w zasadzie nie powinniśmy się specjalnie przejmować tym, na kogo w jakiej fazie trafiają. Tym bardziej, że złotą drużynę wzmocni przecież Wilfredo Leon. Niemniej uniknięcie potęg w rundzie grupowej (uwaga tylko na nieobliczalną Holandię) przypomina sytuację z ostatniego mundialu, a to oczywiście dobry omen.

Wilfredo Leon w kadrze na jesieni. Występy Kubańczyka coraz bliżej

U pań sytuacja wygląda oczywiście zgoła inaczej. Reprezentacja jest w budowie, a poprzedni sezon pokazał, że choć trener Jacek Nawrocki jest na dobrej drodze, to jednakowoż tej drogi do pokonania jeszcze sporo zostało. Do kadry ma wrócić czołowa rozgrywająca lig włoskiej, Joanna Wołosz i kto wie, może niesione w Łodzi dopingiem kibiców biało-czerwone postarają się o jakąś niespodziankę? Wicemistrzynie świata Włoszki wydają się być poza zasięgiem, ale już z taką Belgią Polki powinny powalczyć. Celem jest jak najwyższe miejsce w grupie tak, by uniknąć w 1/8 finału Rosjanek i Niemek. A ćwierćfinał byłby już pozytywnym rezultatem.

Na mecze obu naszych reprezentacji o prymat na Starym Kontynencie zapraszamy do Telewizji Polskiej, która przygotowała na ten rok wyjątkowo bogatą ofertę siatkarską. Oprócz mistrzostw Europy pokażemy turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Tokio, Puchar Świata z udziałem mistrzów świata, a wszystko zacznie się wiosną od Ligi Narodów, kobiet i mężczyzn.

Wydarzeń pozaboiskowych było ostatnio więcej, że wymienię tylko zmiany na czele PLS, czy też przyznanie Polsce organizacji mistrzostw świata siatkarek w 2022 roku, wspólnie z Holandią. Nadmiar tematów do komentowania sprawił, że dałem się namówić na regularne ich komentowanie. Zapraszam co środę.

najnowsze opinie

Piotr Jagiełło Wolna sobota. Fonfara jak Lennox Lewis

Rafał Rostkowski Dlaczego polscy sędziowie pomogli anulować gola Ajaksu

Piotr Sobczyński Karnawał i post

Jacek Dąbrowski Więcej światła