tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kwalifikacje w Grand Prix na żużlu. Trening zdecyduje o numerze startowym

Od nowego sezonu w Grand Prix na żużlu zostaną wprowadzone kwalifikacje. Na podstawie ich wyników zawodnicy będą wybierać numery startowe. Zostanie wyeliminowany czynnik losowości, który wielokrotnie obracał się przeciwko zawodnikom.
Maciej Janowski (fot. Getty)

Dobry numer w Grand Prix często jest bezcenny. Przy tak wyrównanej stawce pola startowe mają znaczenie. W 2019 roku walka o nie rozpocznie się już w piątek podczas treningu.

Czasy będą mierzone za pomocą transponderów, które będą umiejscowione w sprzęcie. Zawodnicy wyjadą na maksymalnie cztery sesje treningowe, które wpłyną na kolejność w kwalifikacjach. Najwolniejszy żużlowiec wyjedzie na sesję kwalifikacyjną jako pierwszy, najszybszy – jako ostatni.

W kwalifikacjach zawodnicy będą jeździć indywidualnie. Nieobecni na treningu wezmą udział w losowaniu numerów startowych, które przeprowadzi jury FIM.

Już wiadomo, że niektórzy żużlowcy nie będą mogli pojawić się na wszystkich treningach. Od tego sezonu PGE Ekstraliga jeździ też w piątki. To dla uczestników cyklu Grand Prix spore utrudnienie.

"Legenda, nauczyciel, idol". Asy pojechały dla Tomasza Golloba

podobne informacje

Tomasz Gollob i Zbigniew Boniek pomogą żużlowemu klubowi ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz

Żużel: Orzeł Łódź otrzymał zgodę na starty w pierwszej lidze

1. liga żużlowa: Orzeł Łódź bez licencji. Może nie wystąpić w przyszłym sezonie

Ekstraliga żużlowa: Tai Woffinden będzie jeździł w zespole Betard Sparta Wrocław