tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Regulamin Pucharu Świata. Natalia Maliszewska nie jest jeszcze pewna triumfu?

Wszystko wydawało się jasne, ale Lara van Ruijven... może jeszcze odebrać Natalii Maliszewskiej pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na dystansie 500 metrów. Holenderka dwukrotnie w tym sezonie zaliczyła wpadki w zawodach, ale – jak się okazuje – regulamin PŚ pozwala na taki limit błędów.
Trenerka Maliszewskiej: Natalia będzie miała najwięcej odjętych punktów
Natalia Maliszewska (fot. Getty Images)

Standardem w Pucharze Świata w short tracku jest to, że z ostatecznego wyniku punktowego odejmowane są dwa najsłabsze występy. W tym roku miało być inaczej. Władze ISU miały problem ze znalezieniem chętnych do organizacji zawodów, dlatego pierwotnie miano odejmować tylko jeden najsłabszy wynik.

Przed sezonem – 10 października – regulamin został jednak… zmieniony. Stało się tak, chociaż ostatecznie nie znaleziono organizatora na drugi azjatycki Puchar Świata.

Oto początek nowego regulaminu, z datą wprowadzenia zmian. Widzimy też pierwszą z nich, którą jest potwierdzenie organizacji ostatniego Pucharu Świata w Turynie (naniesione zmiany są podkreślone).

(fot. ISU)

Jednym z trzech zmienionych jest paragraf 13. To w nim zapada decyzja o tym, że do klasyfikacji liczy się pięć z siedmiu startów.

(fot. ISU)

Van Ruijven w tym sezonie dwukrotnie wypadła słabiej. Wyniki z tych zawodów zostaną jednak odrzucone. Maliszewska na tej zasadzie straci zdecydowanie więcej, gdyż... za każdym razem awansowała do finału. Polce odpadnie tyle punktów, że nie może być jeszcze pewna triumfu.

Mimo to Maliszewskiej zwycięstwo w Pucharze Świata może odebrać tylko kataklizm. Taki nastąpi, jeśli van Ruijven wygra, a Polka wyląduje poza drugim miejscem. Każde inne rozstrzygnięcie sprawi, że Maliszewska postawi kropkę nad "i" i potwierdzi dominację w PŚ (transmisja w niedzielę od 14:00 na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnym, a w TVP Sport transmisja łączona).

Tak wygląda obecnie klasyfikacja Pucharu Świata. W niedzielę czeka nas ostatni start, po którym odliczone zostaną w sumie dwa najsłabsze wyniki:

(fot. shorttrackresults.com)

podobne informacje

Natalia Maliszewska: Puchar Świata? To mi się nie udało. Ja to sobie wypracowałam

Natalia Maliszewska odpadła w półfinale i... zapewniła sobie Puchar Świata

Urszula Kamińska, trener Natalii Maliszewskiej: dla nas jest zwyciężczynią już teraz

Natalia Maliszewska: wychodząc na finał czułam, że nie jestem najsilniejsza