tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Piast pokazał stadion. Wkrótce pierwszy mecz

Nowy piłkarski stadion w Gliwicach zaprezentowany został w piątek mieszkańcom i dziennikarzom. Budowa trwała rok, oddanie do użytku zaplanowano na 3 listopada. Być może pierwszy mecz rozegrany zostanie dwa dni później.
I liga: Arka Gdynia – Bogdanka Łęczna (skrót)
Na gliwickim stadionie trwają jeszcze prace kosmetyczne (fot. piast.gliwice.pl/Andrzej Oksztul)

Stadion stanął na miejscu poprzedniego, zupełnie wyburzonego. Jego zadaszone, stojące tuż obok murawy, trybuny pomieszczą 10 tysięcy kibiców. Z myślą o VIP-ach przygotowano 192 miejsca i salę restauracyjną. Do trzygondygnacyjnego budynku, gdzie znajdują się m.in. szatnie, pomieszczenia dla sędziów i sala rozgrzewkowa, przeniesie swoje biura Piast. Widownia starego stadionu mieściła cztery tysiące ludzi.

– Mija właśnie rok od podpisania umowy z wykonawcą, a oddanie do użytku nastąpi po 13 miesiącach. Myślę, że to bardzo krótki termin. Dłużej od budowy – półtora roku – trwały prace projektowe – powiedział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Koszt budowy ma się zamknąć kwotą poniżej 60 mln złotych. Pewien „poślizg” czasowy i finansowy (początkowo stadion miał kosztować 54 mln) wynika – jak wyjaśnił Frankiewicz – z konieczności przeprojektowania systemu monitoringu i identyfikacji kibiców, wymuszonej zmianą przepisów prawnych w tym zakresie. – Myślę, że stadion kibicom się spodoba. Mamy najnowocześniejszy obiekt w regionie – stwierdził prezydent.

Taki stadion zobowiązuje

Piłkarze Piasta grają obecnie w I lidze. – Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak awansować do Ekstraklasy – pół żartem, pół serio mówił prezes klubu Józef Drabicki.

Na razie Piast, korzystający zastępczo ze stadionu w Wodzisławiu Śląskim, pozamieniał się z rywalami i gra głównie na wyjeździe. Pierwsze spotkanie w Gliwicach mogłoby zostać rozegrane najwcześniej 5 listopada (18. kolejka z Wisłą Płock). – Trudno będzie zdążyć z wszelkimi formalnościami, ale zrobimy wszystko, co możliwe – zadeklarował Drabicki.

Budowa stadionu rozpoczęła się 28 września 2010. Inwestycję rozpoczęto po spadku zespołu do I ligi. Swój ostatni mecz na własnym boisku piłkarze Piasta rozegrali 26 września 2010, kiedy pokonali Wartę Poznań 4:0.

– Czy uda się zapełnić te trybuny? Podstawą jest poprawa jakości gry zespołu, nad czym cały czas pracujemy. Za tym przyjdą wyniki i kibice – oświadczył prezes.

Czytaj również: Mecz prawdy w Świnoujściu