tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wenta zrezygnował z prowadzenia kadry!

Bogdan Wenta postanowił zrezygnować z prowadzenia reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Impulsem do takiej decyzji była fala krytyki, jaka spadła na selekcjonera po nieudanym występie w turnieju kwalifikacyjnym do IO w Alicante.
Koniec ery Bogdana Wenty
Bogdan Wenta po ośmiu latach zrezygnował z prowadzenia drużyny narodowej (fot. PAP/EPA)

Bogdan Wenta prowadził drużynę narodową od 2004 roku. W tym czasie zdobył z reprezentacją srebrny medal podczas mundialu w Niemczech, w 2007 roku oraz brąz dwa lata później w Chorwacji. Awansował także z kadrą na igrzyska w Pekinie, gdzie Polacy zajęli 5. miejsce.

Nie udało się jednak powtórzyć polskim szczypiornistom awansu na kolejne igrzyska. Po wygranej z Algierią (28: 27), remisie z Serbią (25:25) i porażce z Hiszpanią (22:33), biało-czerwoni zajęli dopiero trzecie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym w Alicante. Występ w Londynie zapewniły sobie tylko dwie najlepsze drużyny – Hiszpania i Serbia.

Bogdan Wenta od czterech lat prowadzi Vive Targi Kielce (fot. PAP/Piotr Polak) Po ostatnim meczu na głowę Wenty spadła fala krytyki. Nieprzychylni eksperci zarzucali mu błędy w pracy z kadrą – od wyboru złej taktyki, przez powołanie nieodpowiednich zawodników, na łączeniu pracy w kadrze i klubie kończąc.

W poniedziałek 23 kwietnia zarząd ZPRP miał podjąć decyzję, czy Wenta pozostanie na stanowisku i będzie prowadzić kadrę przynajmniej do mundialu w Hiszpanii, w styczniu 2013 roku. Selekcjoner postanowił jednak nie czekać na ruch działaczy i samodzielnie zrezygnował z funkcji trenera polskich szczypiornistów.

Taka decyzja Wenty może dziwić, ponieważ po zakończeniu turnieju w Alicante, zapewniał, że nie odejdzie z kadry. – Nie po to kiedyś zaczynałem pracę z kadrą od zera, żeby teraz z niej rezygnować. Jeśli ktoś mówi, że sam odejdę, to mnie nie zna. Mam jeszcze energię i pomysły na prowadzenie tej reprezentacji.

W trakcie pracy z drużyną narodową Wenta był związany również z klubem. Najpierw był to SC Magdeburg (2006-2007), a od czterech lat prowadzi Vive Targi Kielce. Z kieleckim zespołem zdobył dwa tytuły mistrza Polski oraz cztery Puchary Polski. Z Magdeburgiem sięgnął po Puchar EHF.

Czytaj także: Kraśnicki wylicza błędy, które popełnił Wenta!