Asseco Prokom w finale. Dziewiąty raz z rzędu!

Zastal Zielona Góra przegrał 77:90 (20:20, 23:26, 15:25, 19:19) z Asseco Prokomem Gdynia w trzecim meczu półfinału play off Tauron Basket Ligi. Obrońcy tytułu zwyciężyli w całej serii 3-0 i mogą czekać na finałowego rywala, którym będzie zwycięzca rywalizacji Trefla Sopot z PGE Turowem Zgorzelec.
TBL: Zastal Zielona Góra – Asseco Prokom Gdynia (mecz nr 3)
Jerel Blessingame przyćmił w trzecim meczu Waltera Hodge'a (fot. PAP/Lech Muszyński)

Ambitna walka o piłkę Filipa Matczaka z Jerelem Blessingame'em (fot. PAP/Lech Muszyński) Przed dwoma meczami w Zielonej Górze wielu kibiców liczyło na powtórkę z rywalizacji Asseco Prokomu z AZS Koszalin, czyli przymus rozgrywania piątego decydującego spotkania. Nic z tego! Mistrzowie Polski wyciągnęli wnioski z serii ćwierćfinałowej. - Musimy zdecydowanie lepiej bronić. To jest klucz do wygranych na wyjeździe - mówił po drugim meczu w Gdyni Adam Hrycaniuk, środkowy Asseco.

Patrząc na piątkowy mecz można było dojść do wniosku, że to nic prostszego. Gdynianie faktycznie zagrali agresywniej w obronie, co poskutkowało. Do przerwy może nie było tego widać po wyniku, jednak wyłączenie z gry Waltera Hodge’a przyniosło zamierzony cel. Na domiar złego, kontuzji nabawił się drugi rozgrywający – Marcin Flieger i do gry musiał wejść Filip Matczak, który w play off jeszcze nie grał.

Losy półfinałowej rywalizacji rozstrzygnęły się w trzeciej kwarcie. Kiedy Zastal zmniejszył dystans do jednego punktu, mistrzowie Polski włączyli piąty bieg. Popisy Jerela Blassingame’a, który asystował, punktował, przechwytywał, dały przewagę. Z dystansu trafiali Przemysław Frasunkiewicz i Fiodor Dmitriew, a Asseco Prokom w przeciągu kilku minut uzyskał blisko dwudziestopunktową! Przewagę, której Zastalowi nie udało się już odrobić.

Zwycięstwo Asseco Prokomu oznacza, że gdyński zespół po raz jedenasty z rzędu zagra w wielkim finale. Dla Zastalu pozostaje walka o brązowy medal, który w zaistniałej sytuacji będzie wielkim osiągnięciem.

Zastal Zielona Góra ˜– Asseco Prokom Gdynia 77:90 (20:20, 23:26, 15:25, 19:19)
Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 3-0 dla Asseco Prokomu; Awans: Asseco Prokom

Zastal: Archibeque 20, Hodge 19, Chanas 12, Matczak 6, Mirkovic 6, Sroka 4, Flieger 3, Mobley 3, Chodkiewicz 2, Stelmach 2
Asseco Prokom: Blassingame 23, Motiejunas 14, Kuebler 13, Dmitriew 11, Szczotka 10, Hrycaniuk 10, Day 5, Łapeta 4, Seweryn, Ponitka, Frasunkiewicz

Czytaj również: Trefl z Turowem na remis