8 tygodni do igrzysk. Przegląd formy Polaków

Do igrzysk olimpijskich w Londynie pozostały już niespełna dwa miesiące. Biało-czerwoni szlifują formę startując w zawodach na całym świecie. Kto jest już w olimpijskiej dyspozycji? Czas na przegląd formy Polaków.
Kawęcki najlepszym grzbiecistą Europy
Tomasz Majewski jest na dobrej drodze, aby obronić tytuł mistrza (fot. Getty Images)

Radosław Kawęcki na pływalni w Debreczynie (fot. Getty Images)

Podczas mistrzostw Europy w Debreczynie złoty medal zdobył Radosław Kawęcki. Polski grzbiecista wygrał wyścig na dystansie 200 metrów. Czasem 1.55,28 min. poprawił rekord kraju oraz rekord mistrzostw Starego Kontynentu. Jego rezultat jest drugim wynikiem w tym roku na świecie, szybciej pływał tylko Japończyk Ryosuke Irie. Czy Polak stanie na podium w Londynie?

Przemysław Babiarz, komentator pływania w TVP Sport:

Jego występ na mistrzostwach Europy jest bardzo cenny. Poprawił rekord Polski ustanowiony jeszcze w kostiumie lepszej generacji. To oznacza, że jest bardzo mocny. Jego trener mówił, że Radosław nie przygotował się to tej imprezy. Zakładając, że startuje z marszu może jeszcze poprawić ten czas. O ile? Trudno powiedzieć, ale żeby walczyć o medal trzeba będzie popłynąć pewnie 1,5 sekundy szybciej. Kawęcki nie będzie faworytem, ale jest nadzieja!

Lekka atletyka

W królewskiej dyscyplinie igrzysk mamy się czym pochwalić. Na coraz wyższe obroty wchodzi mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski. Polski olbrzym na mityngu Diamentowej Ligi w Eugene uzyskał 21,60 m, co jest obecnie trzecim wynikiem na świecie. Na piąte miejsce na listach wskoczyła była rekordzistka globu Anita Włodarczyk. Polka posłała młot na odległość 75,60 metra podczas zawodów w Eugene i uległa tylko Niemce Betty Heidler.

Na bieżni i tyczkarskim zeskoku również sytuacja znacznie się poprawiła. Adam Kszczot wygrał bieg na 800 metrów w Hengelo. Jego 1:43.83 min. jest drugim wynikiem w karierze 23-latka. W tym samym biegu minimum olimpijskie uzyskał także mistrz Europy Marcin Lewandowski (1:44.34). Do formy dochodzą także tyczkarze. Łukasz Michalski jako pierwszy wypełnił minimum na igrzyska skacząc 5,72 m. Na olimpijski bilet czekają jeszcze Paweł Wojciechowski i Przemysław Czerwiński, obaj 5,62 w tym sezonie.

Tennis

To konkurencja, w której również mamy swoje medalowe nadzieje. Debel Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski zapowiadają walkę o medale. Ich forma jest jednak niestabilna. We French Open byli rozstawieni z nr 4., a nie zdołali awansować nawet do ćwierćfinału. Na igrzyska pojedzie także Agnieszka Radwańska. Trzecia rakieta świata wygrała ostatnio turniej w Brukseli, aby potem już w 3. rundzie zakończyć swój udział w turnieju na kortach Rolanda Garrosa.