tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Karabatić przyznał się do winy, ale...

Gwiazda światowej piłki ręcznej Nikola Karabatić i ośmiu jego kolegów z zespołu Montpellier HB, zatrzymanych w niedzielę przez policję po spotkaniu ligowym w Paryżu, przyznało się częściowo do winy.
Kraśnicki: bardzo smutna wiadomość dla fanów piłki ręcznej
Nikola Karabatić został oskarżony o ustawienie meczu (fot. Getty Images)

Zawodnicy zeznali, że obstawiali zakłady podczas majowego meczu z drużyną Cesson-Sevigne, co jest złamaniem etyki sportowej, ale nie przyznali się do ustawienia jego końcowego wyniku - poinformowali w poniedziałek ich adwokaci.

Wśród szczypiornistów są: dwukrotny mistrz olimpijski oraz dwukrotny mistrz świata Nikola Karabatić, jego brat Luka, Tunezyjczyk Wissem Hmam, Francuz Mickael Robin oraz Słoweńcy Dragan Gajic i Primoz Prost. Oprócz zawodników policja zatrzymała osoby z ich otoczenia. W poniedziałek po południu przedłużono areszt wszystkich 18 podejrzanych o następne 24 godziny.

Karabatić jest podwójnym mistrzem olimpijskim (fot. Getty Images) Wieczorem zatrzymano dziesiątego gracza – Issama Teja, natomiast areszt opuścili – jak to ujęto, ze względów technicznych – Mickael Robin, Vid Kavticnik i Wissem Hmam.

Sprawa dotyczy spotkania z drużyną Cesson-Sevigne, które odbyło się 12 maja. Montpellier HB, które miało już zapewniony tytuł mistrza kraju, przegrało wówczas 28:31. Za postawienie 5000 euro na sensacyjną porażkę faworyta można było wówczas zarobić ponad 200 tysięcy euro. Jak podała w niedzielę stacja telewizyjna France-3, spore sumy postawiły żony lub inne bliskie osoby zawodników Montpellier.

Podejrzenie instytucji nadzorującej funkcjonowanie loterii i zakładów Francaise des Jeux wzbudził nadzwyczajny wzrost liczby osób typujących wynik w dniu rozgrywania spotkania.

W poniedziałek prokurator Republiki Brice Robin poinformował podczas konferencji prasowej w Montpellier, że istnieje bardzo mocne podejrzenie nierespektowania zasad etyki sportowej. – Czy ktoś może normalnie rozgrywać mecz, gdy osobiście wyłożył tak znaczne sumy i gdy wie, że obstawia porażkę swojej drużyny? – pytał retorycznie Robin.

Prokurator ujawnił, że przyjaciółka Nikoli Karabaticia zainwestowała w zakłady 1500 euro, a podobną sumę wyłożyła osoba związana z Luką Karabaticiem.

Kiedy wziąłem do ręki dokumenty sprawy, nie mogłem w to uwierzyć. Nie mieściło mi się w głowie, że utalentowani zawodnicy mogą posunąć się do czegoś podobnego – podkreślił Robin, dodając, że jedynym wytłumaczeniem, jakie mu się nasuwa jest chciwość.

Zobacz także: Karabatić oskarżony o korupcję!