tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
Natalia Partyka (fot. Getty Images)

Polskie tenisistki stołowe mistrzyniami paraolimpijskimi

Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał zdobyły złoty medal turnieju drużynowego tenisa stołowego igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W finale Polki wygrały z Chinkami 2:1. W sobotę srebrny medal w pchnięciu kulą wywalczył Janusz Rokicki, a taki sam krążek w wyścigu ze startu wspólnego zdobyła kolarka Anna Harkowska.

Walkę o złoto zaczęło spotkanie deblistek. Partyka i Pęk przegrały z Yang i Lei 1:3 (4:11, 11:8, 10:12, 5:11). Kluczowa dla losów rywalizacji była trzecia partia, w której w końcówce rywalki zachowały więcej koncentracji.

Następnie przyszedł czas na mecze singlowe. Partyka po raz kolejny pokazała klasę i pokonała Yang 3:0. Tym razem najważniejszy okazał się drugi set, w którym Polka zwyciężyła po wyrównanej końcówce 12:10.

O złotym medalu decydował więc singlowy pojedynek Pęk z Lei. Zaczęło się znakomicie dla Polki, która wygrała dwie pierwsze partie – odpowiednio do 6 i 8. Kolejna odsłona padła łupem rywalki, ale w czwartej biało-czerwona zapewniła swojej drużynie tytuł.

W ćwierćfinale Polki wyeliminowały Francuzki, a w półfinale okazały się lepsze od Brazylijek. W pierwszej ze wspomnianych konfrontacji wystąpiła Marszał.

Biało-czerwone rywalizowały wcześniej z powodzeniem w turniejach indywidualnych. Partyka (klasa 10) wywalczyła złoto, a Pęk (klasa 9) brąz. Ta pierwsza zdobyła w niedzielę swój piąty złoty medal paraigrzysk.

Reprezentacja Polski wywalczyła na paraigrzyskach w Rio 37 medali. Na dorobek składa się osiem złotych, osiemnaście srebrnych i jedenaście brązowych.

"Złote" Polki: ogromna radość, kawał dobrej roboty
Niesamowita radość Polek. Mamy kolejne złoto!