Iwona Podkościelna (L) i Aleksandra Tecław (fot. TVP)

Rio: Podkościelna i Tecław z kolejnym złotem dla Polski

Iwona Podkościelna wraz z pilotką Aleksandrą Tecław triumfowały w wyścigu ze startu wspólnego kategorii B na igrzyskach paraolimpijskich. Dla reprezentacji Polski to już dziewiąte złoto w Rio de Janeiro.

Polski tandem triumfował z czasem 1:58:02. Drugie miejsce zajął duet z Irlandii, a trzecie – z Nowej Zelandii. Polki wyprzedziły Irlandki o 59 sekund, a trzeci tandem z Nowej Zelandii o minutę i 31 sekund.

Nie wierzyłyśmy, że możemy wygrać. Tego dnia wszystko układało się nie tak. A to był problem z rowerem, a to krzywo siodełko zostało zamontowane, opóźniono o godzinę start... No po prostu nic nie wskazywało na to, że możemy odnieść zwycięstwo. Ale mamy to, co najcenniejsze w sporcie, mamy złoto – powiedziała Tecław.

29-letnia Tecław i dwa lata młodsza, cierpiąca na zaćmę Podkościelna mają w dorobku m.in. złote medale mistrzostw świata z 2015 i 2013 roku. Na igrzyskach startowały również w jeździe na czas – zajęły piąte miejsca.

Reprezentanci Polski dotychczas na igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro wywalczyli 38 medali: osiem złotych, osiemnaście srebrnych i jedenaście brązowych.

(fot. rio2016.com)
Sylwetki paraolimpijczyków: Iwona Podkościelna, Aleksandra Tecław (kolarstwo tandemowe)