tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
Ihar Boki (fot. Getty)

Paraigrzyska: Boki medalowym rekordzistą w Rio

Białorusin Ihar Boki został najbardziej utytułowanym sportowcem igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. 22-letni niedowidzący pływak z Bobrujska wywalczył sześć złotych i jeden brązowy medal.

Cztery lata temu jego kolekcja trofeów była niewiele mniejsza – pięć złotych i jeden srebrny krążek.

Tytułem "Michaela Phelpsa" paraolimpiady nazwano jednak startującego w kategorii osób ze zniekształconymi kończynami górnymi i dolnymi Brazylijczyka Daniela Diasa. Wprawdzie w klasyfikacji multimedalistów zajął w Rio czwarte miejsce z dorobkiem dziewięciu medali (4-3-2), ale w całej karierze wywalczył ich już 24, w tym 14 złotych. Dla 28-letniego zawodnika z Campinas były to trzecie igrzyska.

Z reprezentantów Polski najwyżej w rankingu multimedalistów w Rio de Janeiro – na 66. miejscu z dwoma złotymi medalami – znalazła się tenisistka stołowa Natalia Partyka. 27-letnia gdańszczanka, która urodziła się bez prawego przedramienia, triumfowała w turnieju indywidualnym oraz w drużynie razem z Karoliną Pęk i Katarzyny Marszał. Partyka zdobyła złote medale paraolimpijskie indywidualnie także w Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012).