tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
Andrzej Duda wręcza odznaczenia (fot. PAP)

Prezydent odznaczył paraolimpijczyków

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Warszawie odznaczenia państwowe grupie paraolimpijczyków z Rio de Janeiro i ich trenerom. Nagrodzono wyniki zawodników i promowanie przez nich Polski oraz osiągnięcia szkoleniowców, a także ich wkład w rozwój i upowszechnianie sportu.

http://sport.tvp.pl/34617023/trener-kadry-amp-futbolu-chce-by-znikneli-durnie

Duda docenił wyniki paraolimpijczyków i efekt ich sukcesów dla rozpoznawalności naszego państwa na świecie, ale zwrócił też uwagę na dodatkowy wymiar ich osiągnięć. – W tym wypadku sukces jest podwójny. To nie tylko wielka radość dla Polaków w kraju i poza granicami, że ich zawodnik odniósł sukces, zwyciężył, okazał się najlepszy. To wielka promocja sportu, ale z drugiej strony to wielka promocja hartu ducha. Tego, że – mimo barier, mimo wszystkich trudności, które stworzyło życie – można pokonać samego siebie, pokonać innych, pokonać właśnie te przeszkody, które się często nawarstwiają – podkreślił prezydent. W spotkaniu wzięli też udział między innymi małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda oraz minister sportu Witold Bańka.

Sukces paraolimpijczyków i ich moc są też mobilizacją dla osób, które ze względu na swoje osobiste tragedie dopadł poważny kryzys. – To budzi podziw, ale i buduje poczucie, że się da, że można, że człowiek potrafi. To bardzo często odbudowuje ducha tych, którzy czasem na nim podupadli czy też uważają, że przez jakieś nieszczęście, które im się przydarzyło myślą, że życie straciło sens – zaznaczył prezydent RP.

W niedzielę w Pałacu Prezydenckim mistrzyni paraolimpijska indywidualnie i w drużynie Natalia Partyka odebrała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Rywalizującemu w kolarskim handbike'u Rafałowi Wilkowi, który zdobył złoto w jeździe indywidualnej na czas i srebro w wyścigu ze startu wspólnego, wręczono Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu, za osiągnięcia sportowe oraz za działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano również tenisistę stołowego, Patryka Hojnickiego, Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał wicemistrz paraolimpijski w rzucie młotem, Robert Jahmikowicz, a Brązowy Krzyż Zasługi przypadł brązowemu medaliście w pchnięciu kulą, Lechowi Stoltmanowi.

Za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu uhonorowano też: prowadzącego srebrną medalistkę w tenisie stołowym Krystynę Siemieniecką Marka Biernata, Dariusza Niemczyna - opiekuna wicemistrza paraolimpijskiego w pchnięciu kulą Bartosza Tyszkowskiego, Bogusława Szczepańskiego - pracującego ze sztangistką Marzeną Ziębą, która zdobyła w Brazylii srebro (wszyscy otrzymali Srebrne Krzyże Zasługi) oraz związanego z utytułowanymi łuczniczkami

Na treningu z Rafałem Wilkiem. "Mógłbym jeszcze raz tak samo przeżyć życie"