Kapitalny występ 15-latki. Zdobyła złoto [WIDEO]

Alina Zagitowa (fot. Getty Images)
Alina Zagitowa po kapitalnym programie dowolnym została mistrzynią olimpijską w rywalizacji solistek podczas igrzysk w Pjongczangu. 15-latka, który w tym roku wygrała także czempionat Starego Kontynentu, wyprzedziła inną Rosjankę Jewgieniję Miedwiediewą oraz Kanadyjkę Kaetlyn Osmond.

Agitowa na tegorocznych mistrzostwach Europy przerwała ponad dwuletnią dominację Miedwiediewej. W Pjongczangu w programie krótkim poprawiła rekord świata i to ona była główną faworytką do złota. Mimo zaledwie 15 lat Rosjanka wytrzymała presję i po kolejnym znakomitym występie wywalczyła dla Sbornej pierwsze złoto na koreańskich igrzyskach.

15-latka po piątkowej próbie nie miała jednak najweselszej miny – pojechała znakomicie, wszystkie skoki wykonała w drugiej części programu (są wtedy lepiej punktowane), ale widocznie przeczuwała, że starsza rodaczka może ją wyprzedzić.

Przypuszczenia nie były bezzasadne – Miedwiediewa zwyciężyła bowiem w programie dowolnym, ale w klasyfikacji generalnej to Agitowa była lepsza. Zeszłoroczna mistrzyni świata juniorów zwyciężyła o zaledwie 1.31 pkt!
"Każde zawody to wojna". Taktyka warta złota? Łyżwiarstwo figurowe to nie tylko skoki, piruety i inne trudne technicznie elementy. To także taktyka. Właśnie dzięki strategii po programie krótkim w Pjongczangu prowadzą dwie zawodniczki z Rosji – Alina Zagitowa oraz Jewgienija Miedwiediewa.

Łyżwiarstwo figurowe – solistki:
1. Alina Zagitowa (Olimpijczycy z Rosji) 239,57 pkt
2. Jewgienija Miedwiediewa (Olimpijczycy z Rosji) 238,26
3. Kaetlyn Osmond (Kanada) 231,02

PEŁNE WYNIKI TUTAJ – KLIKNIJ!

Źródło: SPORT.TVP.PL