Trener skoczkiń: start w igrzyskach nie jest nierealny

Kamila Karpiel (fot. SKIJUMPING.PL)
Kinga Rajda i Kamila Karpiel wystąpią w Lillehammer w inaugurujących sezon zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polki wciąż mają szansę na olimpijską kwalifikację. – Start w igrzyskach nie jest nierealny – powiedział trener kadry Sławomir Hankus.

Niżny Tagił: transmisje Pucharu Świata w TVP1

Puchar Świata kobiet rozgrywany jest dopiero od sezonu 2011/12, a Polska na pierwsze punkty czekała do 1 lutego 2014 roku, kiedy 28. miejsce w Hinzenbach zajęła Magdalena Pałasz. W kolejnych latach biało-czerwone w zawodach tej rangi pojawiały się sporadycznie, a w najlepszej "30" zawody jeszcze tylko raz ukończyła Rajda.

W igrzyskach skoki kobiet zadebiutowały w Soczi w 2014 roku. W Pjongczangu udział weźmie 35 najlepszych zawodniczek (nie więcej niż cztery z jednego kraju), ze specjalnego rankingu uwzględniającego wyniki od początku cyklu 2016/17 do 21 stycznia 2018 roku. Polki w poprzednim sezonie PŚ punktów nie zdobyły. Teraz jednak może być lepiej.

Inauguracja w Lillehammer jest oczywiście sporą niewiadomą, ale jesteśmy pełni optymizmu. Przez cały okres przygotowawczy omijały nas kontuzje i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć efekty treningów. Nie ukrywam, że igrzyska siedzą nam gdzieś z tyłu głowy. Start w Korei nie jest nierealny, ale nie chcę nakładać na zawodniczki jakiejkolwiek olimpijskiej presji – podkreślił Hankus.

W Norwegii zaplanowano aż trzy konkursy. Kwalifikacje odbędą się w czwartek. – Bardzo ucieszyłoby nas zdobycie punktów. Wiemy jednak, że poziom na świecie systematycznie rośnie, dlatego najpierw skupiamy się na przejściu kwalifikacji – powiedział szkoleniowiec.

Kolejne pucharowe zawody odbędą się w dniach 16-17 grudnia w Hinterzarten. W Niemczech zaplanowano pierwszy w historii konkurs drużynowy. – Na ten moment planujemy wystawić polski zespół – zdradził Hankus.

Źródło: