Kalla pierwszą mistrzynią olimpijską w Pjongczangu!

Charlotte Kalla (fot. Getty)
Pierwszy złoty medal igrzysk w Pjongczangu trafia w ręce Charlotte Kalli. Szwedka zrewanżowała się w ten sposób Marit Bjoergen za przegrany finisz sprzed czterech lat. Brązowy medal trafił zaś do Kristy Parmakoski. Justyna Kowalczyk tempo czołówki zdołała utrzymać tylko w pierwszej części biegu.

Pjongczang: złe informacje dla skoczków. Wiatr może rozdawać karty


Już pierwsze dwa kilometry biegu stylem klasycznym mocno rozerwały stawkę. Na czele pozostała grupa licząca nieco ponad dwadzieścia biegaczek. Wśród nich znalazła się także Justyna Kowalczyk, wraz z całą resztą faworytek do medali. Niestety z czołówki szybko odpadły natomiast pozostałe reprezentantki Polski.

Spora grupa prowadzących utrzymywała się aż do momentu zmiany nart. Justyna Kowalczyk dobiegła na nią na 12. pozycji, nieco ponad pięć sekund za prowadzącą Marit Bjoergen. Po zmianie techniki na łyżwową mocniej ruszyły Norweżki i Szwedki, przez co kilka biegaczek odpadło z czołowej grupy.

Wśród tych, które nie wytrzymały tempa Norweżek znalazła się także Justyna Kowalczyk, która po niespełna dwóch kilometrach biegu stylem dowolnym zaczęła odstawać od liderek.

Trzy kilometry przed metą zaatakowała Charlotte Kalla. Po kilkudziesięciu sekundach za Szwedką wyruszyła także Marit Bjoergen. Już wówczas Norweżka miała jednak kilkadziesiąt metrów straty do Kalli. Taka przewaga Szwedki okazała się wystarczająca. Po fenomenalnej samotnej ucieczce triumfowała Charlotte Kalla, zostając w ten sposób pierwszą złotą medalistką igrzysk w Pjongczangu.

Marit Bjoergen musiała pogodzić się z drugim miejscem i srebrnym medalem. Brąz wywalczyła natomiast Krista Parmakoski. Finka po fenomenalnym finiszu zdołała pokonać Ebbę Anderson ze Szwecji.

Justyna Kowalczyk ostatecznie na metę wbiegła jako 17., tracąc do zwyciężczyni niespełna dwie minuty. Nieźle spisały się także pozostałe biało-czerwone. Sylwia Jaśkowiec była 30., Ewelina Marcisz 31., a Martyna Galewicz 41.

Wyniki biegu łączonego kobiet:
1. Charlotte Kalla (Szwecja) 40:44.9
2. Marit Bjoergen (Norwegia) +7,8
3. Krista Parmakoski (Finlandia) +10,1
4. Ebba Andersson (Szwecja) +10,9
5. Jessica Diggins (USA) +14,7
...17. Justyna Kowalczyk +1:45.9
...30. Sylwia Jaśkowiec +3:11.4
...31. Ewelina Marcisz +3:11.8
...41. Martyna Galewicz +4:06.4
ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Źródło: sport.tvp.pl