Biegacz i marzyciel. "Chcę zarażać pasją do sportu"

Thomas Westgaard (Fot. Getty Images)
Norwegowie zdominowali niedzielny bieg łączony na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Trójka z nich – Simen Krueger, Martin Sundby i Hans Holund – stanęła na podium, ale oczy były skierowane także na innego urodzonego w tym kraju zawodnika – Thomasa Westgaarda.

Poniedziałek w Pjongczangu: sprawdź plan!

22-latek nie był zaliczany do grona faworytów i jego wynik nie rzucił na kolana. Dobiegł na 60. miejscu, tracąc 16 minut do triumfatora. Dla reprezentanta Norwegii byłaby to ogromna porażka, ale Westgaard walczy w barwach… Irlandii.

To był doskonały wieczór dla Norwegów. Mimo że ich faworyt nie skończył na podium (Johannes Klaebo, który był 10., przyp. red.), to i tak trzech z nich znalazło się na podium – powiedział Westgaard.

Urodzony w Lece zawodnik zaczynał biegać dla kraju ze Skandynawii, ale nie ukrywa, że zawsze marzył, aby wystartować w barwach kraju, z którego pochodzi jego matka.

Staręga: po Soczi zmieniłem taktykę

Zawsze chciałem rywalizować dla Irlandii, nawet gdy byłem jeszcze dzieckiem. Choć jestem w połowie Irlandczykiem, to urodziłem się w Norwegii i wiem jak ważne w tym państwie są biegi. Tę pasję chciałem przenieść na grunt innego kraju – stwierdził.

Westgaard dostaje niewielkie dofinansowanie z irlandzkiego związku sportów zimowych, ale głównie opiera się na własnych funduszach i hojności sponsorów. Nie ma jednak wielkich pieniędzy, które pozwoliłyby mu walczyć z najlepszymi.

Standardy w Norwegii są niezwykle wysokie. W krajowych mistrzostwach startuje około 200 zawodników. Myślę, że siedmiu biegaczy, dla których nie było miejsca w kadrze, byłoby w stanie zdobyć w Pjongczangu medal – stwierdził Irlandczyk, którego przygotowania do igrzysk były zakłócone przez chorobę. Mimo to nadal liczy na dobry wynik w pozostałych konkurencjach.

Marzyłem o tym, aby dzięki moim występom taki kraj jak Irlandia pojawił się na mapie sportów zimowych – dodał.

Wyspiarskie państwo w Pjongczangu reprezentuje pięciu zawodników. W historii igrzysk żaden sportowiec z tego kraju nie zdołał zdobyć medalu. Najbliżej był skeletonista Clifton Wrottesley, który w Salt Lake City zajął czwarte miejsce.

Źródło: SPORT.TVP.PL/REUTERS