Siatkówka wkracza na zimowe igrzyska

Snow volley (fot. getty images)
Ekspansja siatkówki na świecie trwa. Być może wkrótce trafi ona także na zimowe igrzyska olimpijskie. Już w Pjongczangu zaprezentowany zostanie mecz pokazowy, na którym pojawią się gwiazdy dyscypliny.

Stefan Hula: dlaczego mam zapomnieć? To ogromny sukces


Snow volley to stosunkowo młoda dyscyplina, którą uprawia się obecnie w zaledwie 17 krajach europejskich. Mimo to trafiła oficjalnie pod egidę federacji CEV i FIVB. Włodarze tej drugiej zapowiadają jej szybką ekspansję.

Już w przyszłym sezonie ma powstać cykl na wzór World Touru rozgrywanego przez siatkarzy plażowych. Być może do gry w snow volley, a zatem siatkówce na śniegu przekonają się właśnie głównie reprezentanci tej dyscypliny. Zasady są bowiem identyczne jak na piasku, z tym że rozgrywki odbywają się na śniegu.

Kolejnym krokiem rozwoju snow volley ma być zainteresowanie dyscypliną MKOl-u. Będzie to możliwe już w Pjongczangu. W środę, 14 lutego w wiosce olimpijskiej odbędzie się mecz pokazowy tej dyscypliny. Wystąpią w nim gwiazdy siatkówki – zarówno tej halowej, jak i plażowej. Na placu gry pojawić się mają m.in. Brazylijczycy Giba i Emanuel.

Mecz siatkarzy na śniegu ma nie tylko przybliżyć nową dyscyplinę do ewentualnego przyszłego debiutu na zimowych igrzyskach olimpijskich, ale także zareklamować najbliższe mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną w dniach 23-25 marca w austriackich miastach Wagrain-Kleinarl i Flachau.

Ceremonia otwarcia: chorąży Tongi znów zadziwił
Źródło: SPORT.TVP.PL