Hokej: niespodziewana wygrana Słowacji

Słowacja vs. Olimpijczycy z Rosji (fot. getty images)
Na inaugurację olimpijskiego turnieju w Pjongczangu Słowacy sprawili niespodziankę. Pomimo że przegrywali już 0:2, ostatecznie wygrali z Olimpijczykami z Rosji 3:2 (2:2, 0:0, 1:0).

Przed meczem
Ostatnio gdy się spotkali, w fazie grupowej zeszłorocznych mistrzostw świata, Rosjanie rozgromili Słowację 6:0. Na igrzyskach nigdy jednak nie doszło do tak jednostronnego pojedynku między tymi zespołami.

W olimpijskim boju spotykali się cztery razy, a zwycięstwami dzielili się do tej pory po równo, tylko raz kończąc mecz w regulaminowych 60 minutach. Stało się to w 2006 roku, gdy Słowacy ograli Rosję 5:3.

Tym razem Słowacy zagrali z Olimpijczykami z Rosji na inaugurację olimpijskiego turnieju w Pjongczangu. Faworytami wydawali się być ci drudzy. Jako że kadra Olimpijczyków z Rosji składa się głównie z hokeistów występujących w rodzimej KHL, to oni właśnie najmniej ucierpieli z powodu braku na igrzyskach graczy NHL.

Jak padły bramki?
1:0 (3) Gawrikow - Do akcji bramkowej doszło w wyniku straty Słowaków na własnej tercji. W wyniku zawieszania najpierw swoją okazję miał Szirokow, następnie krążek trafił do Wojnowa. Ten wycofał do Gawrikowa, który ze sporej odległości zdołał skierować krążek do bramki.

2:0 (5) Kaprizow - Okazję do zdobycia bramki wypracował Gusiew, który fenomenalnie dograł krążek z lewej strony. Kaprizow popisał się efektownym strąceniem, którym zdołał zaskoczyć zarówno defensorów, jak i bramkarza rywala.

2:1 (17) Olecky - Olimpijczycy z Rosji stracili krążek w środkowej części toru. Ten niemal natychmiast został odegrany do Olecky’ego. Słowak przyjął, zamarkował podanie i po chwili oddał zaskakujący strzał.

2:2 (18) Bakos - Kapitalny kontratak! Bakos przejął krążek i natychmiast ruszył w kierunku bramki rywali. Indywidualną akcję Słowak wykończył bardzo mocnym i równie dokładnym strzałem tuż pod poprzeczkę.

2:3 (49) Ceresnak - Podczas gry w przewadze, Bakos ruszył z krążkiem prawą stroną, skupiając na sobie uwagę defensorów drużyny przeciwnej. W odpowiednim momencie podał do Hascaka, a ten niemal od razu wycofał do świetnie ustawionego Ceresnaka, który wykończył akcję celnym strzałem.

Co dalej?
Zarówno Olimpijczyków z Rosji, jak i Słowaków czekają kolejne dwa mecze grupowe – przeciwko reprezentacjom USA oraz Słowenii. Najlepsza drużyna z każdej z grup oraz najlepsze z drugich miejsc wywalczą awans do ćwierćfinału. Pozostałe zespoły powalczą natomiast w 1/8 finału.

Źródło: sport.tvp.pl