Sobota w Pjongczangu: narciarstwo alpejskie, skoki, biegi, snowboard, short track, hokej, łyżwiarstwo figurowe... [transmisja]

Od lewej: Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, Monika Hojnisz (fot. PAP)
To w końcu może być dzień biało-czerwonych! W sobotę o medale igrzysk w Pjongczangu powalczą między innymi Monika Hojnisz, sztafeta biegaczek z Justyną Kowalczyk na czele oraz przede wszystkim skoczkowie w konkursie indywidualnym na dużej skoczni.

Pjongczang: sprawdź harmonogram startów Polaków

Po znakomitych skokach w środowych i czwartkowych treningach, w piątek polscy skoczkowie rywalizowali w kwalifikacjach. Wszyscy przebrnęli przez nie bez problemów, choć tego dnia biało-czerwoni na dużym obiekcie nie błyszczeli.

Najlepiej spisał się oczywiście Kamil Stoch. Lider Pucharu Świata po skoku na 131,5 metra zajął siódme miejsce. O jedną lokatę niżej sklasyfikowany został Maciej Kot, który skoczył aż 138 metrów, ale stracił ponad 20 punktów za wiatr. Nieco bliżej lądowali Dawid Kubacki i Stefan Hula – obaj skoczyli po 127 metrów i zajęli odpowiednio 14. i 18. miejsce.

Triumfował Norweg Robert Johansson, lecz wydarzeniem dnia był rekord skoczni Ryoyu Kobayashiego, który uzyskał aż 143,5 metra.

Małysz ocenił skoki Polaków w kwalifikacjach

Seria próbna przed konkursem indywidualnym na dużej skoczni rozpocznie się o godzinie 12:10. Pół godziny wcześniej na trasę biegu masowego wyruszą biathlonistki. W gronie trzydziestu zawodniczek, dzięki zajęciu świetnego szóstego miejsca w biegu indywidualnym, jest Monika Hojnisz.

Pierwszą rezerwową na liście jest z kolei Weronika Nowakowska. Polka weźmie udział w zawodach tylko w przypadku rezygnacji ze startu którejś z rywalek. Nie jest to jednak niemożliwe. Podobno sytuacja miała miejsce na poprzednich igrzyskach. Przed czterema laty rezerwowa Krystyna Guzik stanęła na starcie dzięki rezygnacji Niemki Franziski Preuss.

Monika Hojnisz: bardzo się cieszę, wykrzesałam resztki sił do samego finiszu

W sobotę o dostarczenie kibicom sporej dawki emocji postarają się z pewnością także biegaczki, które do walki w sztafecie poprowadzi Justyna Kowalczyk.

Na starcie zawodów supergiganta stanęła Maryna Gąsienica-Daniel. Polka ostatecznie zajęła 26. miejsce. Sensacyjnie wygrała Czeszka Ester Ledecka, która specjalizuje się w... startach snowboardowych. Drugą Annę Veith pokonała o... 0,01 sekundy.

Sporo emocji było też w zmaganiach solistów w łyżwiarstwie figurowym. Wywalczone cztery lata wcześniej złoto – jako pierwszy od 66 lat – obronił Japończyk Yuzuru Hanyu. Drugi był jego rodak Shoma Uno, a trzeci Hiszpan Javier Fernandez.

Poza startami biało-czerwonych w sobotę na antenach Telewizji Polskie także m.in. emocje w hokejowym hicie Olimpijczycy z Rosji – USA. O niespodziankę na torze short trackowym postara się natomiast Magdalena Warakomska.

Ewelina Marcisz: w sobotę dam z siebie maksa!

Sobota w Pjongczangu:

01:55 łyżwiarstwo figurowe, soliści – program dowolny
Wyniki:
1. Yuzuru Hanyu (Japonia) – 317,85 pkt (111,68 + 206,17)
2. Shoma Uno (Japonia) – 306,90 pkt (104,17 + 202,73)
3. Javier Fernandez (Hiszpania) – 305,24 pkt (107,58 + 197,66)

04:00 narciarstwo alpejskie, supergigant kobiet
Wyniki:
1. Ester Ledecka (Czechy) – 1:21,11 s
2. Anna Veith (Austria) – 1.21,12 s (+0,01 s)
3. Tina Weirather (Liechtenstein) – 1:21,22 s (+0,11 s)
...
26. Maryna Gąsienica-Daniel (Polska) – 1:23,21 s (+2,10 s)

Wyniki:
1. Norwegia (Ingvild Flugstad Oestberg, Astrid Uhrenholdt Jasobsen, Ragnhild Haga, Marit) 51:24.2
2. Szwecja (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson) 51:26.3
3. Olimpijczycy z Rosji (Natalia Niepriajewa, Julia Biełorukowa, Anastazja Siedowa, Anna Nieczajewska) 52:07.6
...
10. Polska (Ewelina Marcisz, Justyna Kowalczyk, Martyna Galewicz, Sylwia Jaśkowiec) 54:30.9

10:15 short track, 1500 m kobiet
Wyniki:
1. Minjeong Choi (Korea Południowa)