Złotkowska 9. w finale, reszta Polaków bez awansu

(fot. getty images)
Luiza Złotkowska jako jedyna spośród Polaków wywalczyła awans do finału biegu masowego łyżwiarzy szybkich. Zajęła w nim 9. miejsce. Magdalena Czyszczoń i Konrad Niedźwiedzki z rywalizacją pożegnali się już po półfinałach.

Holenderska kultura łyżwiarska. Z tego wynika ich dominacja

Ostatnim aspektem rywalizacji łyżwiarzy szybkich w Pjongczangu są biegi masowe. Na starcie półfinałów stanęła trójka Polaków, a jako pierwsza do walki o awans wyruszyła Magdalena Czyszczoń.

Polka niestety już przed pierwszym lotnym finiszem potknęła się i upadła, tracąc przy tym pół okrążenia do reszty stawki. Tę stratę zdołała co prawda odrobić, a nawet pojawić się przez moment na prowadzeniu. Nie starczyło jej jednak siły, aby zapunktować. W rezultacie zajęła 10. miejsce, które nie pozwoliło na awans.

Humory polskim kibicom poprawiła nieco Luiza Złotkowska. Ona z kolei dała z siebie wszystko na drugim lotnym finiszu, gdzie wywalczyła trzy punkty. Pomimo że walkę o dobre miejsce na końcu okrążenia przypłaciła upadkiem, okazało się, że uzyskane punkty wystarczyły do tego, by zająć 8. miejsce i zapewnić sobie tym samym awans.

W finale zanotowała jedno "oczko", dzięki któremu uplasowała się na 9. pozycji. Wygrała Japonka Nana Takagi.

Punktował w półfinale także Konrad Niedźwiedzki. On z kolei jako trzeci przekroczył metę pierwszego lotnego finiszu. Okazało się jednak, że zbyt wielu łyżwiarzy także zaliczało premie, aby jedno "oczko" wywalczone przez Niedźwiedzkiego dało awans. Ostatecznie został sklasyfikowany na 10. pozycji w swoim biegu i w ten sposób pożegnał się z rywalizacją.

Magdalena Czyszczoń: trzeba jeszcze ciężej pracować
Źródło: sport.tvp.pl