Niedziela w Pjongczangu: biegi narciarskie, curling, hokej na lodzie, bobsleje... [transmisja]

Justyna Kowalczyk (fot. PAP)
Justyna Kowalczyk na 30 km techniką klasyczną i bobslejowa czwórka to polscy sportowcy, którzy zaprezentują się w niedzielę, ostatniego dnia igrzysk w Pjongczangu. W przypadku utytułowanej biegaczki narciarskiej to prawdopodobnie jej ostatni start olimpijski.

Ostatni raz Kowalczyk. "Nie ma co wracać do wspomnień"

Kowalczyk we wspomnianej konkurencji wywalczyła złoty medal w Vancouver (2010). Cztery lata wcześniej podczas igrzysk w Turynie na tym samym dystansie techniką dowolną była trzecia. W dorobku ma jeszcze oprócz tego trzy krążki wywalczone w najważniejszych zawodach czterolecia.

W Pjongczangu 35-letniej narciarce jak na razie nie wiodło się najlepiej. W sprincie zajęła dopiero 22. miejsce, a w biegu łączonym 17. Siódma była w sprincie drużynowym w parze z Sylwią Jaśkowiec, a sztafeta biało-czerwonych z nią w składzie uplasowała się na 10. pozycji.

Trudno przewidzieć, jak potoczą się jej losy w niedzielę, na królewskim dystansie. Nie brakuje głosów, że może zejść z trasy albo zajmie miejsce w drugiej połowie pierwszej dziesiątki, ale niektórzy nie wykluczają też, że powalczy o podium.

Retro igrzyska: finisz biegu Kowalczyk po złoto w Soczi

Oczy wielu kibiców będą zwrócone tego dnia także na inną narciarkę. Marit Bjoergen w Pjongczangu wywalczyła już cztery medale (po jednym złotym i srebrnym oraz dwa brązowe), a cała jej kolekcja olimpijska liczy 14 medali (7-4-3). Żaden rywalizujący zimą sportowiec nie może się pochwalić takim dorobkiem.

Jeśli blisko 38-letnia Norweżka wygra w niedzielę, to awansuje na pierwsze miejsce w klasyfikacji multimedalistów zimowych igrzysk. Obecnie prowadzi norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen, który przebija ją o jedno złoto (8-4-1).

Narciarki ruszą na trasę o godz. 7.15 czasu polskiego.

Bobsleiści Mateusz Luty, Łukasz Miedzik, Grzegorz Kossakowski i Arnold Zdebiak na półmetku zajmują 13. lokatę, ex aequo z jedną z załóg kanadyjskich (pilot Nick Poloniato). Po pierwszym ślizgu biało-czerwoni zajmowali siódme miejsce.

Kowalczyk szczerze o polskich biegach: nic się nie zmieni na lepsze

– To jest rewelacyjny wynik. Jak na siebie, nasi zawodnicy zanotowali dobry czas startu, nie popełnili także większych błędów na trasie. Czapki z głów przed chłopakami – podkreślił Jakub Zakrzewski, zawodnik AZS UMCS Lublin.

Trzeci, przedostatni ślizg rozpocznie się o godz. 1.30.

Tego dnia odbędą się jeszcze dwa finały. W meczu o złoty medal w curlingu zmierzą się Koreańczycy i Szwedzi. Niespodziewanie w finale turnieju olimpijskiego hokeistów znaleźli się Niemcy, których rywalami będą Olimpijczycy z Rosji.

Na godz. 12 zaplanowano rozpoczęcie ceremonii zakończenia igrzysk w Pjongczangu. Polską flagę poniesie bobsleista Mateusz Luty.

Niedziela w Pjongczangu:

00:25 curling kobiet, Szwecja – Korea (finał)
Wynik:
Szwecja – Korea Południowa 8:3 (0:1, 0:0, 2:0, 1:0, 1:0, 0:1, 3:0, 0:1, 1:0)

00:55 bobsleje, czwórki mężczyzn
Wyniki:
1. Niemcy – 3:15,85 s
2. Korea Południowa – 3:16,38 s (+0,53 s)
2. Niemcy – 3:16,38 s (+0,53 s)
...
13. Polska (Mateusz Luty, Arnold Zdebiak, Łukasz Miedzik, Grzegorz Kossakowski) – 3:17,81 s (+2,04 s)

05:05 hokej na lodzie, Olimpijczycy z Rosji – Niemcy (finał)
Kanały: TVP1, sport.tvp.pl, aplikacja mobilna TVP Sport
Komentują: Dariusz Szpakowski, Mariusz Czerkawski

06:10 biegi narciarskie, 30 km kobiet stylem klasycznym
Kanały: TVP2, sport.tvp.pl, aplikacja mobilna TVP Sport
Polacy: Justyna Kowalczyk
Komentują: Jarosław Idzi, Piotr Meissner

11:25 Ceremonia zamknięcia igrzysk
Kanały: TVP1, sport.tvp.pl, aplikacja mobilna TVP Sport
Komentują: Dariusz Szpakowski, Przemysław Babiarz, Piotr Sobczyński

Radość polskich bobsleistów. Zdradzają tajemnice dobrych ślizgów
Źródło: SPORT.TVP.PL/PAP