Bieg na 30 km: złoto Bjoergen, Kowalczyk – 14.

(fot. PAP/EPA)
Norweżka Marit Bjoergen wygrała kończący igrzyska olimpijskie w Pjongczangu bieg narciarski na 30 km techniką klasyczną. Wyprzedziła o 1.49,5 Finkę Kristę Parmakoski i o 1.58,9 Szwedkę Stinę Nilsson. Justyna Kowalczyk zajęła 14. miejsce.

Bjoergen zdobyła swój ósmy złoty medal olimpijski. W Korei wywalczyła także złoto w sztafecie, srebro na 15 km w biegu łączonym i brąz w sprincie razem z Maiken Caspersen Fallą. W sumie ma 15 medali, w tym osiem złotych, cztery srebrne oraz trzy brązowe i nikt w historii zimowych igrzysk nie ma w dorobku więcej.

W klasyfikacji multimedalistów pod względem wartości medali wyprzedzają ją jej rodacy – biathlonista Ole Einar Bjoerndalen (w sumie 13 medali) i biegacz Bjoern Daehlie (w sumie 12 krążków), którzy po osiem razy stawali na najwyższym stopniu podium.

Kowalczyk pożegnała się z igrzyskami

Justyna Kowalczyk zajęła w biegu na 30 km 14. miejsce. Był to jej ostatni występ na igrzyskach olimpijskich.

Polka w biegu na 30 kilometrów klasykiem wywalczyła jak dotąd dwa medale. Po złoto sięgnęła w Vancouver w 2010 roku. Trzy lata później dorzuciła srebro z mistrzostw świata w Val di Fiemme.

Pech Austriaczki

Do niecodziennej sytuacji doszło na 20. kilometrze trasy. Biegnąca za Bjoergen Austriaczka Teresa Stadlober pomyliła trasę i tym samym straciła szansę na olimpijski medal.