Mamy pierwszy medal! Brąz dla Sikorskiego

Igor Sikorski (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Igor Sikorski zdobył brązowy medal w slalomie gigancie podczas igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu. To pierwszy krążek wywalczony przez naszą reprezentację w Korei.

Sikorski, startujący na monoski w kategorii LW11 (zawodnicy z porażeniem kończyn dolnych), już po pierwszym przejeździe slalomu giganta zajmował trzecie miejsce. Polak zanotował czas 1:08.69 i dał się wyprzedzić jedynie Amerykaninowi Tylerowi Walkerowi (1:06,30) i Jesperowi Pedersenowi z Norwegii (1:07,48).

W drugiej części zmagań reprezentant Polski pokonał trasę jeszcze szybciej, uzyskując drugi wynik i w klasyfikacji łącznej utrzymał lokatę w czołowej trójce. Złoto wywalczył Pedersen (2:13.45), który o 0.34 sekundy wyprzedził Walkera i o blisko dwie i pół sekundy Sikorskiego.

– Skupiłem się na tym, żeby poprawić linię przejazdu i pojechać lepiej niż za pierwszym razem. Nie myślałem o zawodach, koncentrowałem się na jeździe – powiedział polski medalista zaraz po finale konkurencji.

To pierwszy medal wywalczony przez polską reprezentację podczas zmagań w Pjongczangu, a 45. w historii startów naszych zawodników w paraigrzyskach. Z poprzednich igrzysk, rozegranych w 2014 roku w Soczi, biało-czerwoni wrócili bez miejsc na podium. Ostatni medal w narciarstwie alpejskim wywalczyli w 1988 roku Elżbieta Dadok i Stanisław Tracz.