18' Mario Mandzukić (SAM.)
38' Antoine Griezmann
59' Paul Pogba
65' Kylian Mbappe
finał
4 : 2
(2 : 1)
ZAKOŃCZONY
15 lipca 2018 , Stadion Łużniki
Chorwacja
28' Ivan Perisić
69' Mario Mandzukić

Mundial 2018. Vive la France! Drugi tytuł Trójkolorowych

15 lip, 18:53
Mundial 2018, finał: Francja – Chorwacja (mecz)
Po 20 latach Francja ponownie najlepsza na świecie. Trójkolorowi pokonali w finale mundialu w Rosji Chorwację 4:2 (2:1) i po raz drugi sięgnęli po złote medale. Bramki dla drużyny Didiera Deschampsa zdobyli Antoine Griezmann, Paul Pogba, Kylian Mbappe oraz Mario Mandzukić, który jako pierwszy w historii strzelił samobójczego gola w finale MŚ.

OCENY PO FRANCJA – CHORWACJA. POGBA KRÓLEM ŚRODKA POLA

JAK PADŁY GOLE? 1:0 (18') – dośrodkowanie Griezmanna z rzutu wolnego, piłkę głową podbił Mandzukić i w efekcie wpakował ją do własnej bramki.
1:1 (28') – duże zamieszanie w polu karnym Francuzów po rzucie wolnym, Vida odegrał do Perisicia, ten przyjmując piłkę ograł Kante i mocnym strzałem nie dał szans Llorisowi.
2:1 (38') – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę ręką zagrał Perisić, sędzia po analizie wideo podyktował rzut karny, a jedenastkę na gola pewnie zamienił Griezmann.
3:1 (59') – akcję zaczął i skończył Pogba. Najpierw kapitalny przerzut do Mbappe, a potem strzałem zza pola karnego pokonał Subasicia.
4:1 (65') – akcja lewą stroną Hernandeza, podanie do Mbappe, a ten z dystansu nie dał szans zasłoniętemu Subasiciowi.
4:2 (69') – "wielbłąd" Llorisa, który wybijając piłkę trafił w nogę Mandzukicia. Oczywiście napastnik Chorwacji zrobił swoje przy tym golu, ale to nie usprawiedliwia bramkarza Francji.

JAK MOGŁY PAŚĆ GOLE? 15' – znakomita piłka od Rakiticia do Perisicia, ale ten mając dwóch kolegów w polu karnym zagrał wprost pod nogi rywala.
24' – podanie w pole karne do Rakiticia, a ten z woleja bardzo niecelnie.
48' – strzał Rebicia końcami palców wybronił Lloris.
52' – piłka do Mbappe, ten popędził prawą stroną, wyprzedził Vidę, wpadł w pole karne, jednak strzał słaby i Lloris nie miał kłopotów.
90+3' – podanie do niepilnowanego na 7. metrze Pogby, jednak ten zbyt nonszalancko podszedł do tej sytuacji i ją zmarnował.

BOHATER MECZU Dwóch. Po pierwsze Griezmann – asysta przy samobójczym trafieniu Mandzukicia, a potem gol z rzutu karnego. To był mundial stałych fragmentów gry, a piłkarz Atletico ma je opanowane do perfekcji. Udowodnił to w finale, udowodnił także w 1/4 i 1/2 finału, gdy również po jego podaniach (odpowiednio z rzutu wolnego i rzutu rożnego) koledzy zdobywali bramki. Po drugie Pogba, który nie tylko strzelił gola na 3:1, ale popisał się wieloma, znakomitymi podaniami.

WARTO WIEDZIEĆ Samobójcze trafienie Mandzukicia to pierwszy "swojak" w finale mistrzostw świata. W sumie na boiskach w Rosji piłkarze dwanaście razy pokonywali własnych bramkarzy. To rekord w historii mundiali. Z kolei po raz ostatni więcej goli w finale strzelono podczas MŚ 1958, gdy Brazylia pokonała Szwecję 5:2. Deschamps natomiast jako trzeci wygrał mundial jako trener i zawodnik. Wcześniej dokonali tego Franz Beckenbauer oraz Mario Zagallo.

2 Benjamin Pavard
90' Sime Vrsaljko 2
4 Raphael Varane
81' Ivan Strinic 3
5 Samuel Umtiti
Dejan Lovren 6
21 Lucas Hernandez 65' 41'
28' Domagoj Vida 21
6 Paul Pogba 59'
28' Ivan Perisić 4
14 Blaise Matuidi 73'
71' Ante Rebic 18
9 Olivier Giroud 81'
69' 18' Mario Mandzukić 17
11 Ousmane Dembele
71' Andrej Kramaric 9