Arogancja i pieniądze zgubiły USA. Brak awansu na MŚ wierzchołkiem góry lodowej

Mateusz Karoń
12 paź, 21:00
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Michael Bradley i Tim Howard (fot. Getty Images)
Reprezentanci USA nie zagrają na mundialu w Rosji. Selekcjoner Bruce Arena upiera się, że zrobił wszystko perfekcyjnie i – gdyby miał taką szansę – niczego by nie zmienił. Amerykańscy eksperci są zgodni: obserwują najbardziej arogancką drużynę narodową od wielu lat. – Eliminacje są ułożone tak, by na mundial awansowały Stany Zjednoczone i Meksyk. To dwa potężne rynki telewizyjne. Przegranie czegoś, co było nie do przegrania, powinno zmusić do refleksji – ocenił Chris Reiko, analityk piłkarski pracujący w Stanach Zjednoczonych.

Piotr Nowak: problem USA? Amerykanie nie chcą już wyjeżdżać do Europy

– Budujemy odpowiedni system w lidze, mamy piłkarzy grających za granicą. Byliśmy przygotowani perfekcyjnie, ale nam się nie udało. Nic bym nie zmienił – oświadczył Arena podczas konferencji prasowej.

Tą wypowiedzią rozłościł rodaków. Zachował się tak samo jak zawodnicy, których rozleniwiły wielkie i łatwe pieniądze.

– Stworzono system podobny do rosyjskiego. Gracze zostają w kraju, ponieważ są tu świetne zarobki i nie trzeba się sprężać, by rywalizować na wysokim poziomie. Tim Howard ma 38 lat i zarabia ponad dwa miliony dolarów. Michael Bradley inkasuje sześć milionów, choć nie chciałby go żaden klub z Europy – zauważył Chris Reiko, analityk piłkarski pracujący w Stanach Zjednoczonych.

Bruce Arena (fot. PAP/EPA)

Konflikt interesów

Amerykanów uwierał fakt, że gdzieś na świecie istnieje dyscyplina sportowa, którą interesują się masy, a oni w tej dyscyplinie są co najwyżej średniakami. Zaczęli więc pompować olbrzymie pieniądze w futbol nazywany przez nich soccerem. Zorganizowali rozgrywki.

Piłkarskie emerytury za oceanem wybrali między innymi Raul, Steven Gerrard, Thierry Henry, Robbie Keane i Frank Lampard. W Major League Soccer nadal występują tacy jak Andrea Pirlo, Bastian Schweinsteiger czy David Villa. Do odpowiednika drugiej pod względem hierarchii ligi (w USA nie ma systemu awansów i spadków) trafił Didier Drogba. Wszystkich skusiły pieniądze. Villa oraz Pirlo, grający w New York City FC, zarabiają odpowiednio sześć i osiem milionów dolarów. Ich trenerem jest Patrick Vieira z pensją w wysokości pięciu milionów.

– W lidze grał ze mną właśnie Raul i Marcos Senna. Dla Europejczyków reprezentanci Hiszpanii to wspaniali piłkarze. Trybuny nie reagowały jednak żywiołowo. Podejrzewam, że poza stadionem rzadko ich rozpoznawano. Futbol amerykański, hokej i koszykówka są tam zdecydowanie ważniejsze – ocenił Tomasz Zahorski, były zawodnik San Antonio Scorpions i Charlotte Independence.

Amerykanie sprowadzali znakomitych piłkarzy z Europy i płacili im ogromne pieniądze. Nijak miało się to do poziomu reprezentacji. – MLS to osobny twór, prywatna spółka. Działa coraz sprawniej, ale ma inne cele. Oni nie potrzebują wychowywania młodzieży, bo generują pieniądze w inny sposób. A płacą za dużo i zepsuli piłkarzy – wyjaśnił Reiko.

Wszystko kręci się wokół pieniędzy

Właśnie zepsucie jest dziś jednym z największych problemów reprezentacji. Zawodnicy występujący w kadrze USA odwykli od rywalizacji. Kariera piłkarska stała się dla nich zabawą. Brak woli walki widoczny jest na każdym kroku.

– Piłkarze już nie chcieli grać dla Juergena Klinsmanna, więc na początku eliminacji został zwolniony. Widzieliśmy błysk zaraz po zatrudnieniu Bruce’a Areny. Problem w tym, że był błyskiem. Kilku trenerów powiedziało mi, że tą decyzją amerykańska piłka cofnęła się o 30 lat. Wzięto Arenę, ponieważ... był pod ręką. On przywiązał się do zbyt starych zawodników. Wszyscy byli nasyceni. Zwolnienie go, jeżeli nastąpi, pomoże doraźnie. Co dalej? Są powody do obaw – przyznał Reiko.

– Chodzi przede wszystkim o system. Talenty przepadają w najmłodszym wieku. Jeśli chcesz, by twoje dziecko grało w piłkę, musisz płacić klubom rocznie nawet dwa tysiące dolarów. Biedni nie mają szans. Po liceum jest college. Właśnie między tymi etapami tracimy miliony zdolnych chłopaków. Młody piłkarz, który potrafi dużo, kończy edukację w wieku 23 lat i do tej pory nie ma ani jednego meczu w zawodowym futbolu. Zabawne są też testy urządzane przez drużyny z MLS. Kosztują nawet 500 dolarów. Przychodzisz, zagrasz dwa mecze, obejrzy cię kilku trenerów, dostaniesz koszulkę i napój izotoniczny. Maszynka do zarabiania pieniędzy. Federacja nie ma na to wpływu – dodał Reiko.

Christian Pulisic (fot. PAP/EPA)

Znienawidzeni

Porażka Amerykanów w eliminacjach MŚ 2018 ma też wymiar społeczny. Reprezentanci tego kraju liczyli wyłącznie na młodego Christiana Pulisicia. Poza tym, delikatnie mówiąc, nie byli zmotywowani. Przeciwnicy natomiast chcieli zagrać tak, jakby to miał być ich ostatni mecz w życiu.  To był najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Nic nie mogło sprawić mi większej przyjemności – przyznał pochodzący z Trynidadu polityk, biznesmen i działacz piłkarski.

Powodów takiego stosunku do Stanów Zjednoczonych jest kilka. Obywatele Trynidadu i Tobago byli wściekli, bo Arena próbował doprowadzić do przełożenia spotkania. Wszystko przez zalane boisko i nieustające opady deszczu. Rywale poczuli się tym faktem urażeni. W przypadku Warnera nie bez znaczenia są też sprawy personalne. Jest byłym wiceprezydentem FIFA, a kilka lat temu amerykańskie służby rozpoczęły walkę z patologiami tej organizacji. Warner jest oskarżony o przyjęcie 10 milionów dolarów w formie łapówek od rządu RPA. W zamian miał pomóc w procesie wyboru gospodarza mistrzostw świata w 2010 roku.

Brak awansu USA na mistrzostwa świata wywołał radość w strefie CONCACAF. – Osobiście też trochę się cieszę. Może wyciągniemy wnioski i zaczniemy wreszcie zajmować się bolączkami. Proszę zauważyć, że eliminacje są ułożone tak, by na mundial awansowały Stany Zjednoczone i Meksyk. To dwa potężne rynki telewizyjne. Przegranie czegoś, co było nie do przegrania, powinno zmusić do refleksji – zakończył Reiko.

Więcej o #reprezentacja stanów zjednoczonych