Walka o pozycję numer trzy. "Nawałka ma pomysł"

Maciej Rafalski
21 mar, 12:50 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Bartosz Białkowski i Łukasz Skorupski (fot. Getty Images)
Na trzy miesiące przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Rosji można zakładać, że o miejsce w bramce reprezentacji Polski powalczą Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański. Nie wiadomo jednak, kto pojedzie na turniej w roli trzeciego bramkarza. Na trwającym zgrupowaniu o wyjazd na mundial będą rywalizować Łukasz Skorupski i Bartosz Białkowski. Kogo powinien wybrać selekcjoner Adam Nawałka?

Ostatnia prosta przed MŚ. Mecze towarzyskie w TVP

W kadrze znacznie dłużej jest Skorupski, który powołania otrzymuje od 2012 roku. Przez ten czas zdołał rozegrać jednak tylko jeden mecz. Gdy w minionym roku z kadrą pożegnał się Artur Boruc, wszystko wskazywało na to, że to on na dłużej zostanie bramkarzem numer trzy.

Minimalna przewaga Skorupskiego

Białkowski to z kolei zupełnie nowa postać. Od wielu sezonów występuje w Championship, gdzie wyrobił sobie świetną markę. Wcześniej grał wyłącznie w reprezentacjach młodzieżowych. Udział w zgrupowaniu przed spotkaniami z Nigerią i Koreą Południową to dla niego pierwszy kontakt z dorosłą kadrą. 

Trudno ocenić, kto wygra tę rywalizację. Przewagą Skorupskiego jest to, że na zgrupowania przyjeżdża od dawna. Jest oswojony z atmosferą. Dotychczas grał jednak niewiele – zaznaczył Andrzej Dawidziuk, były trener bramkarzy kadry.

Skorupski ma 26 lat. Białkowski jest starszy o cztery. Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz reprezentacji, uważa, że to właśnie wiek może zadecydować o powołaniu.

Dla mnie to, kto będzie zmiennikiem Szczęsnego i Fabiańskiego, nie ma większego znaczenia. Ten piłkarz raczej nie dostanie szansy występu na mundialu. Uważam jednak, że trener powinien wybrać tego młodszego i bardziej perspektywicznego, bo to on ma w przyszłości większe szanse na grę w prestiżowym turnieju – przekonywał.

Gra w klubie bez znaczenia?

Jeśli weźmie się pod uwagę obecny sezon i grę w klubie, lepiej prezentuje się Białkowski, który jest kluczowym zawodnikiem Ipswich. W obecnych rozgrywkach rozegrał już 38 spotkań i 11 razy zachował czyste konto.

W gorszej sytuacji jest jego konkurent. Skorupski latem 2017 roku wrócił do Romy po dwóch latach wypożyczenia do Empoli. Przez ten okres rozegrał zaledwie jedno spotkanie. Jak zaznacza Tomaszewski, fakt, że Białkowski lepiej spisuje się w klubie, wcale nie musi przenieść się na treningi oraz mecze w drużynie narodowej.

Gra w kadrze to zupełnie inna specyfika. Wszystko wygląda inaczej, dlatego nie wiadomo, jak sobie poradzi. Nie ma pewności, jak szybko zaaklimatyzuje się w tym otoczeniu – stwierdził.

Nawałka z pewnością ma pomysł na to, kto będzie numerem trzy. Ciekawie zestawił dwóch konkurentów – zauważył Dawidziuk.

Korzystny bilans reprezentacji we Wrocławiu